Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OHP - Nauka zawodu już od gimnazjum

Agata Sawczenko
Faustyna Filipkowska, Martyna Łochnicka i Dorota Zambrowska zgodnie przyznają, że gotowanie to ich pasja. Dlatego kształcą się w zawodzie kucharza.
Faustyna Filipkowska, Martyna Łochnicka i Dorota Zambrowska zgodnie przyznają, że gotowanie to ich pasja. Dlatego kształcą się w zawodzie kucharza. Anatol Chomicz
Rusza rekrutacja do Ochotniczych Hufców Pracy. Tu zawodu można uczyć się już od gimnazjum.

Agnieszka Wołoszyn i Aneta Łochnicka chcą być fryzjerkami. Tego zawodu uczą się w Wasilkowie w szkole przy Ochotniczych Hufcach Pracy.

- Zawsze lubiłam czesanie, układanie włosów. Gdy przyszedł czas na wybór szkoły ponadgimnazjalnej, pomyślałam: dlaczego nie fryzjerstwo. Zdecydowałam się na naukę w OHP, tym bardziej że mama pochwaliła mój wybór. Bo na usługi fryzjerskie zawsze będzie przecież popyt - opowiada Agnieszka.

Dziewczyny na razie uczą się podstaw: mycia, czesania, strzyżenia i układania włosów. Ale poznają też najnowsze trendy we fryzjerskiej modzie. Wiedzą jednak, że ten zawód wymaga ciągłych szkoleń.

- Jeśli się spełnią moje marzenia i otworzę swój salon, jestem gotowa na dodatkowe kursy - uśmiecha się Aneta.
Faustyna Filipkowska, Martyna Łochnicka i Dorota Zambrowska w przyszłości będą wykwalifikowanymi kucharkami. Ta praca im odpowiada, bo wszystkie zgodnie przyznają, że gotowanie to ich pasja. Gotowały również w rodzinnych domach. - Ale nigdy dla tak dużej liczny osób. A to sztuka - mówi Faustyna.

W OHP młodzież kształci się również m.in. w zawodach cukiernika, piekarza, blacharza, stolarza, mechanika. Co ciekawe, profesję można zdobywać już na poziomie gimnazjum w zawodach fryzjer, murarz i krawiec. Właśnie rusza rekrutacja, która potrwa do połowy września.

Aby zostać uczniem OHP, trzeba mieć ukończone 15 lat, ale nie więcej niż 18. Przyjmowane są osoby mające opóźnienia w nauce czy kłopoty w szkole, pochodzące z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. o niskim statusie materialnym, dotkniętych bezrobociem, wielodzietnych. OHP gwarantuje bezpłatne wyżywienie i zakwaterowanie w internacie. Ale to nie wszystko.

- Uczę się na fryzjerkę. A oprócz tego trenuję siatkówkę. Byłam też już na wymianie międzynarodowej na Litwie, w czasie wakacji pojadę do Holandii - opowiada Karolina Iżbicka. - OHP naprawdę daje mnóstwo możliwości. Po pierwsze to nauka zawodu, po drugie rozwój intelektualny, sportowy, artystyczny oraz poznawanie świata.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny