Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ofert pracy jest mało, a chętnych bardzo dużo

Rozmawiała Krystyna Kościewicz
Barbara Kiczko
Barbara Kiczko
Czekamy na niepełnosprawnych - mówi Barbara Kiczko

Kurier Poranny: Kto może się do was zgłosić na szkolenie?

Barbara Kiczko (w projekcie "Nowe kwalifikacje szansą na sukces" odpowiada za wyszukiwanie ofert pracy zdalnej): Projekt jest skierowany do osób niepełnosprawnych, które mają orzeczony jakikolwiek stopień niepełnosprawności. Czekamy na osoby, które chcą przekwalifikować się, zdobyć nowe doświadczenie.

5 lutego ruszył pierwszy panel szkoleniowy. Do kiedy trwa cały projekt?

- Cały projekt potrwa do końca listopada 2014 r. W tym czasie mamy przeszkolić 60 osób. Proponujemy trzy panele szkoleniowe - sprzedaż internetowa, pracownik biurowy i specjalista do spraw marketingu i promocji, też związane z internetem.

Żeby wziąć udział w szkoleniu, trzeba być bezrobotnym?

- Tak. Ale udziału w szkoleniu nie dyskwalifikuje pobieranie renty chorobowej, czy socjalnej. Trzeba być osobą w wieku 18-64 lata. Proponujemy także trzymiesięczne staże, które my opłacamy. Jest to 1500 zł brutto.

Skąd są pierwsi chętni?

- Mamy osoby z Hajnówki i gminy Hajnówka, Czeremchy, Siemianówki, Kleszczel, Białowieży, Narwi. Wszędzie wcześniej odbyły się spotkania informacyjne. 19 marca przygotowujemy konferencję dla pracodawców. Chcemy im podpowiedzieć, jak zatrudniać osobę niepełnosprawną, jakie można mieć z tego korzyści, np. w postaci zwrotu kosztów za utworzenie stanowiska pracy, jak dostać dofinansowanie do wynagrodzenia z PFFON, jakie są potrzebne do tego dokumenty.

Ale są też inne korzyści z udziału w szkoleniu. Choćby psychologiczne.

- To fakt. Tutaj poznaje się nowych ludzi, dowiaduje się czegoś nowego, jest też trening umiejętności społecznych. Widzimy, że osoby, które przychodzą na szkolenie są zadowolone. To nas cieszy.

Szkolenie rozpoczęte 5 lutego skończy się w kwietniu. Co wtedy?

- W planach mamy rozpoczęcie stażu. Jest to też czas do zdobycia umiejętności poruszania się po rynku pracy, zbudowania poprawnego CV, listu motywacyjnego, nauczenia się, jak zachować się u pracodawcy.

Czy w powiecie hajnowskim są oferty pracy dla niepełnosprawnych?

- Pojedyncze oferty, ale wyszukuję także oferty zdalne. Trochę takich zleceń można znaleźć w kraju, ale bardzo dużo jest też osób, które chciałyby pracować. Ofert jest mało, a chętnych dużo.

Współpracujecie z psychologiem?

- Osoby, które stworzyły ten projekt wiedzą, co jest potrzebne niepełnosprawnym. Prezes Fundacji Normalna Przyszłość, pani Aneta Olkowska, jest osobą niepełnosprawną, psychologiem i doradcą zawodowym, więc ma doświadczenie w tej kwestii. My także znajdziemy czas, by z każdym indywidualnie popracować.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny