MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odchudzić malucha

(KAMI)
Już co dwunaste dziecko w Polsce cierpi na nadwagę.
Już co dwunaste dziecko w Polsce cierpi na nadwagę. Fot. sxc.hu
Już co dwunaste dziecko w Polsce cierpi na nadwagę. Wszystko przez brak aktywności fizycznej, jedzenie zbyt dużej ilości słodyczy, chipsów, frytek, hamburgerów i picie słodkich napojów.

Jeszcze kilkanaście lat temu widok otyłego dziecka budził zakłopotanie. Dzisiaj, gdy fast foody na stałe zagościły w menu najmłodszych, otyłe przedszkolaki czy nastolatkowie już nikogo nie dziwią.

Nadwaga jest problemem dotyczącym niemal 10 proc. uczniów w wieku 13-15 lat. 5 proc. z nich cierpi na otyłość. Młodzi ludzie jedzą coraz więcej wysokokalorycznej żywności, a przy tym mniej się ruszają. Wolny czas, zamiast na graniu w piłkę lub jeździe na rowerze wolą spędzać przy komputerze.

Przyczyny otyłości

Skłonność do otyłości można odziedziczyć. Sprzyjają jej także niektóre choroby. Często jednak powoduje ją zwyczajne obżarstwo i brak ruchu. Dzisiaj coraz rzadziej można zobaczyć chłopców kopiących piłkę, czy dziewczynki grające w klasy lub skaczące przez skakankę. Popularne dawniej zabawy takie jak berek, dwa ognie czy gra w gumę odchodzą do lamusa.

Spożycie nadmiernych ilości białka, węglowodanów i tłuszczów to prosta recepta na nadwyżkę zbędnych kilogramów. Popularność słodyczy, chipsów oraz słodkich napojów gazowanych zmniejsza ilość warzyw i owoców w codziennej diecie. A są one bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży.

Poważne konsekwencje

Otyłość sprzyja rozwojowi wielu chorób, m.in. nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, dyslipidemii (nieprawidłowe stężenie tłuszczów we krwi) i zespołu bezdechu sennego.

Prawdopodobieństwo nadmiernej masy ciała w wieku dojrzałym jest tym wyższe, im większa była wyjściowa waga przed 18. rokiem życia.

Problemy ze zdrowiem obejmują również sferę psychiczną. W populacji dzieci i młodzieży z nieprawidłowym BMI częściej rozpoznaje się depresję. Ma ona tym większe nasilenie, im wyższe jest BMI. Otyłe dzieci mają niską samoocenę. Często skarżą się na brak akceptacji wśród rówieśników.

Cukrzyca typu 2

- Najważniejsze przyczyny zachorowań na tę odmianę cukrzycy to otyłość i niezdrowy styl życia - mówi prof. Waldemarem Karnaflem, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Chorób Przemiany Materii Akademii Medycznej w Warszawie.

Cukrzyca jest chorobą związaną ze zbyt wysokim stężeniem cukru we krwi. Występuje znacznie częściej u osób z nadwagą i otyłością. Częstotliwość zachorowań zwiększa się wraz ze stopniem otyłości. Do tej pory występowała u osób dorosłych. W dzisiejszych czasach coraz częściej dotyka dzieci i młodzież.
Nadmiar tkanki tłuszczowej w obrębie jamy brzusznej sprzyja rozwojowi cukrzycy. Na jej rozwój wpływ ma również czas trwania otyłości, zmiany stopnia nadwagi, wiek chorego oraz aktualna masa ciała.

Dieta dobra na wszystko

Odpowiedzialność za zdrowie dziecka spoczywa na rodzicach. W pierwszej kolejności powinni przyjrzeć się dokładnie diecie dziecka. W zależności od wieku oraz aktywności fizycznej potrzebuje ono określonej ilości kalorii. Należy zadbać również o czas spożywania posiłków oraz ich skład. Ważny jest także przykład, jaki dają rodzice, stosując właściwą dietę i prowadząc zdrowy styl życia.

Nie można otyłemu dziecku dawać do jedzenia produktów typu fast-food oraz słodyczy. W jego codziennym menu powinny się znaleźć warzywa, owoce, produkty mleczne, pieczywo z pełnego ziarna, chude mięso i ryby.

W zachowaniu dobrego zdrowia pomaga aktywność fizyczna. Wpływa ona nie tylko na sylwetkę. Jest niezbędna do prawidłowego rozwoju fizycznego, emocjonalnego, intelektualnego. Uprawianie sportu wpływa na dobre samopoczucie, zmniejsza napięcie wywołane stresem, pomaga sobie z nim radzić i relaksuje. Zapobiega też chorobom, zwłaszcza miażdżycy, osteoporozy i infekcji dróg oddechowych. Sprzyja także wzmocnieniu układu odpornościowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny