MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wyrzucaj elektrośmieci do kosza. Publiczne Gimnazjum nr 16 organizuje zbiórkę.

Adrian Kuźmiuk
fot. Wojciech Oksztol/MoDO
W naszych piwnicach jest pełno zużytego sprzętu elektronicznego i elektrycznego, który można zutylizować - mówi Urszula Misztal, uczennica Publicznego Gimnazjum nr 16. Razem z koleżankami organizuje wielką zbiórkę elektrośmieci.
Nie wyrzucaj elektrośmieci do kosza. Publiczne Gimnazjum nr 16 organizuje zbiórkę.
fot. Wojciech Oksztol/MoDO

(fot. fot. Wojciech Oksztol/MoDO)

- Chcemy pokazać ludziom, że wyrzucanie elektrośmieci byle gdzie niszczy środowisko - mówi Anna Kaszuba, uczennica PG nr 16. - Dlatego na zbiórkę przyniosę żarówki, radio i zużyty sprzęt elektryczny od dziadka.

- A ja wezmę żelazko, stary magnetowid, części po odtwarzaczu dvd, starym komputerze i telewizorach - dodaje Urszula Misztal, jej koleżanka. - Trochę się tego nazbierało w piwnicy.

Najpierw ankieta, później działanie

Dziewczyny należą do grupy Ekofriends, która zawiązała się w Publicznym Gimnazjum nr 16. Ich głównym celem jest walka o ochronę środowiska. Dlatego wraz z nauczycielami prowadzą kampanię informacyjną na temat zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. A 28 listopada organizują wielką zbiórkę na boisku szkolnym.

- Dziewczęta przeankietowały już naszych uczniów i sąsiadów - mówi Anna Maciejuk, nauczyciel i koordynator projektu. - Sprawdziły ile elektrośmieci, jakich i dlaczego zalega w ich domach.

Okazało się, że ze zużytych sprzętów elektronicznych białostoczanie mają najwięcej telefonów komórkowych, aż dwa na osobę. I właśnie te urządzenia będą wymieniane w najbliższym czasie. W raporcie nie zabrakło również dużego i małego sprzętu agd.

Lubimy chomikować

- Mamy duże predyspozycje do chomikowania zużytego sprzętu - zauważa Urszula Uściłko współkoordynator projektu. - Może to wynikać z tego, że ludzie nie wiedzą po prostu co z tym zrobić.

Dlatego młodzież z Ekofriends zaczęła akcję informacyjną wśród swoich kolegów i koleżanek. To był strzał w dziesiątkę.

- Na bazie zdobytych informacji uczniowie przygotowali gry promujące zasady postępowania ze zużytym sprzętem - mówi Maciejuk. - Przedstawiciele klas wzięli udział w elektroquizach. Projekt wypadł tak dobrze, że po pierwszym etapie szkoła zajęła 7 miejsce w ogólnopolskiej klasyfikacji.

Zbiórka 28 listopada

Sukces odniesiony w szkole uczniowie chcą rozszerzyć na całe miasto. Dlatego 28 listopada między godz. 10 a 14 organizują wielką zbiórkę elektrośmieci na boisku szkolnym.

- Wystąpiłyśmy do około 40 instytucji o wsparcie naszego festynu i pomoc w organizacji - mówi Uściłko. - Wśród nielicznych, które odpowiedziały na nasz apel jest Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny i Filharmonia. Obiecały darmowe bilety na spektakle dla osób, które przyniosą najwięcej zużytego sprzętu.

Nauczycielki nadal czekają na firmy i organizacje, które pomogłyby w zrobieniu festynu.

- To dobra promocja np. dla firm sprzedających zdrową żywność - dodaje Uściłko. - Liczymy też na sponsorów, którzy ufundowaliby małe upominki uczestnikom naszej akcji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny