MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie wszystkie mamy spędzą z dzieckiem rok

Ewa Kurzyńska
- Najważniejsze było dla mnie, by syn przyszedł na świat zdrowy. Cieszę się jednak, że stało się to po 17 marca i spędzę z nim cały rok – przyznaje Ilona Czubik, która urodziła wczoraj w rzeszowskim szpitalu Pro-Familia.
- Najważniejsze było dla mnie, by syn przyszedł na świat zdrowy. Cieszę się jednak, że stało się to po 17 marca i spędzę z nim cały rok – przyznaje Ilona Czubik, która urodziła wczoraj w rzeszowskim szpitalu Pro-Familia. Krzysztof Kapica
Lekarze z podkarpackich szpitali przyznają, że w weekend odebrali wyjątkowo mało porodów. Powód? Kobiety za wszelką cenę starały się, by nie urodzić przed północą z 17 na 18 marca.

Od 1 wrześniaoprócz urlopu macierzyńskiego kobiety mają zyskać prawo do dodatkowego urlopu rodzicielskiego. Dzięki temu z maluchem będą mogły spędzić nawet cały pierwszy rok jego życia. To przywilej, którego dostąpią mamy, które w dniu wejścia w życie nowych przepisów będą nadal przebywać na urlopie macierzyńskim. Nie załapią się, więc te, które urodziły potomka przed 18 marca.

- To dla tych kobiet z pewnością ważne i im współczuję. Sama cieszę się, że synek nie spieszył się z przyjściem na świat przed terminem - mówi Ilona Czubik z Jasła, która wczoraj została mamą - dzięki temu będę mogła dłużej się nim zajmować, obserwować, jak siada, stawia pierwsze kroki.

Byle do poniedziałku

Lekarze z podkarpackich szpitali przyznają, że w miniony weekend odebrali wyjątkowo mało porodów. Powód? Kobiety za wszelką cenę starały się, by nie urodzić przed północą z 17 na 18 marca.

- Przeciętnie odbieramy w weekend ok. 20 porodów. W ostatnią sobotę i niedzielę przyszło u nas na świat tylko 8 maluchów. Za to od poniedziałku mamy nieustanny ruch na bloku porodowym. Jestem lekarzem, który praktykuje od wielu lat i z taką sytuacją spotkałem się po raz pierwszy - przyznaje Tomasz Łoziński, ginekolog-położnik ze Szpitala Specjalistycznego Pro-Familia w Rzeszowie.

W rzeszowskim "Szopenie" w niedzielę nie urodziło się ani jedno dziecko. Podobnie w szpitalu w Łańcucie.

- To niezwykłe, ale u nas od piątku do niedzieli nie było ani jednego porodu. Za to wzmożony ruch mamy od poniedziałku - nie kryje zdziwienia Aneta Dyka - Urbańska, rzecznik szpitala w Mielcu.

Na forach internetowych dla ciężarnych kobiety przyznawały, że starają się, by poród nie zaczął się przed graniczną datą.

- Piję melisę, leżę w łóżku. Mam nadzieję, że relaks pomoże i dotrzymamy do poniedziałku - napisała Internautka na profilu "Mam Pierwszego kwartału 2013", które zrzeszyły się na Facebooku i walczą, by także i im przyznano prawo do dłuższych urlopów.

Chcą, by nowa ustawa weszła w życie w połowie czerwca, wtedy objęłaby wszystkie dzieci z rocznika. Petycję on-line w tej sprawie, pod którą wciąż można się podpisać, poparło już ponad 20 tys. osób.

Nikłe szanse "matek I kwartału"

Prace nad kolejną wersją ustawy, która ma wprowadzić zmiany wciąż trwają. Podobno są na finiszu.

- Następnie projekt zostanie skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Stały Rady Ministrów. Dążymy do tego, aby nastąpiło to jeszcze w tym tygodniu - informuje Janusz Semej, rzecznik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie.

Jak udało nam się wczoraj ustalić termin wprowadzenia zmian, czyli 1 września 2013, w nowym projekcie został utrzymany. Oznacza to, że rodzice dzieci, które przyszły na świat pomiędzy 1 stycznia a 17 marca, nie zyskają prawa do dłuższych urlopów. Wszystko rozbiło się o pieniądze. Przyznanie racji protestującym kosztowałoby budżet państwa dodatkowe 400 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24