Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zapłaci za dyżury aptek. Ale tylko do 23 i nie w dużych miastach

Agata Sawczenko
Agata Sawczenko
pixabay.com
W dni powszednie za dwie godziny pracy (od godz. 19 do 23), a w święta - za cztery (między godz. 10 a 18) będzie płacić aptekom NFZ. To wsparcie nie dotyczy jednak powiatów liczących ponad 40 tys. mieszkańców, czyli np. Suwałk i Łomży. A tam apteki za darmo dyżurować nie chcą.

W końcu nie będziemy musieli dyżurować za darmo - mówi Tomasz Sawicki, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku. Nie ukrywa, że aptekarze są zadowoleni z takiego rozwiązania, bo do tej pory obowiązkowe dyżury, które były wyznaczane przez władze powiatów, musieli sami finansować.

W USK w Białymstoku zaczął działać bank mleka kobiecego

- Po godz. 23 sprzedawaliśmy strzykawki, prezerwatywy, szampony do włosów. Trudno to nazwać potrzebą zapewnienia dostępu do leków. Wpływy były naprawdę symboliczne, a koszty trzeba było ponieść - dodaje.

Koszty to m.in. pensja aptekarza (w nocy mogą dyżurować tylko magistrzy farmacji) oraz zużycie prądu.

Teraz ma się to zmienić. NFZ podpisze umowy ze starostwami na finansowanie nocnych i świątecznych dyżurów aptek.

- Jeśli któryś powiat nadal będzie chciał dyżurów całodobowych, za kolejne godziny będzie musiał sam zapłacić - twierdzi prezes Sawicki. - O takie rozwiązanie jako samorząd aptekarski postulowaliśmy już od wielu lat. Bo aptekarze jako jedyni przedstawiciele ochrony zdrowia pełnili darmowe dyżury. Wszyscy inni: lekarze, pielęgniarki, pogotowie za każdą godzinę pracy mają płacone.

Kto ma szansę na podpisanie kontraktu z NFZ?

Z aromaterapią i znieczuleniem. Zobacz, jak po remoncie wygląda porodówka w USK

- Nie będzie konkursu ofert i wniosków składanych do nas bezpośrednio przez apteki. Umowy będziemy zawierać z aptekami wyznaczonymi przez powiaty - wyjaśnia Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora ds. świadczeniobiorców i służb mundurowych Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ w Białymstoku.

Dodaje, że apteki dostaną pieniądze w formie ryczałtu - około 148 zł za godzinę dyżuru.

20 mln zł na nowoczesny sprzęt medyczny. USK w Białymstoku otrzymał dotację z Ministerstwa Zdrowia

Według zasad, które zostały już przyjęte przez rady powiatów, apteki będą dyżurować do końca stycznia. Część starostw, z których przedstawicielami rozmawialiśmy, jest gotowa podpisać później umowy z NFZ i zorganizować dyżury wedle nowych zasad.

- Rada powiatu zadecydowała, że apteki będą u nas dyżurować do godz. 24, czyli godzinę dłużej niż to jest obligatoryjnie - mówi Marek Bobel, starosta siemiatycki.

Za tę dodatkową godzinę starostwo jednak nie dopłaci.

- Niechętnie, ale do tej pory zawsze jakaś apteka dyżurowała u nas przez całą dobę - mówi Nina Łukasik, naczelniczka Wydziału Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Hajnówce.

Jak będzie po zmianie przepisów?

- Decyzji jeszcze nie podjęliśmy. Najpierw chcemy wysłuchać potrzeb mieszkańców, no i właścicieli aptek - wyjaśnia Łukasik.

W Zambrowie decyzja w sprawie dyżurów aptek też jeszcze nie zapadła.

- Będziemy o tym dyskutować na najbliższym zarządzie, przed sesją - zapowiada Sebastian Orłowski, wicestarosta zambrowski.

Dodaje, że obecnie funkcjonuje w powiecie jedna apteka całodobowa, która chętnie przejęła dyżury nocne i świąteczne.
Nowe rozwiązanie dotyczy jednak tylko tych powiatów, które liczą do 40 tys. mieszkańców. Umów z NFZ nie podpiszą więc na pewno władze Białegostoku, Łomży i Suwałk (miast na prawach powiatu) czy powiatów: białostockiego i łomżyńskiego. W Białymstoku nie było jednak do tej pory żadnych problemów z ustaleniem, która apteka ma dyżurować w nocy czy w święta. W mieście są trzy całodobowe placówki i to rozwiązuje kwestię dyżurów.

Inaczej sprawa wygląda w Łomży i Suwałkach. Apteki w Łomży - mimo wyznaczonych dyżurów - były w nocy zamknięte. Problem z kupieniem leków w nocy czy święta był też w Suwałkach, gdzie apteki bardzo niechętnie podejmowały się nocnych dyżurów.
Czy tu również NFZ będzie finansował dyżury aptek?

- Czekamy na stanowisko ministerstwa - mówi Agata Dyszkiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny