MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Neurologia w Choroszczy będzie rozbudowana

(luk)
Dzięki zawieszeniu spłat, placówka uzyska ponad 833 tys. złotych, które wykorzysta na rozbudowę neurologii.
Dzięki zawieszeniu spłat, placówka uzyska ponad 833 tys. złotych, które wykorzysta na rozbudowę neurologii. Archiwum
To ważna inwestycja w naszym regionie Nawet ponad 20 chorych z udarem mózgu przyjmuje na jednym ostrym dyżurze szpital psychiatryczny w Choroszczy. A ilość miejsc na oddziale neurologii jest ograniczona. Będzie lepiej - oddział powiększy się o kilkadziesiąt łóżek.

833 tys. zł - tyle pieniędzy na rozbudowę może przeznaczyć szpital

Teraz chorzy w lżejszych stanach leżą na szpitalnym korytarzu. - Nawet powstało wśród pacjentów sformułowanie o "zakątku VIP-ów" - mówi Tomasz Goździkiewicz, dyrektor szpitala w Choroszczy. - Ale takiego stanu nie można utrzymywać. Ciężko chorzy ludzie nie mogą być leczeni w takich warunkach.
Jeszcze dwa lata temu, gdy szpital oddawał do użytku odnowiony, 60-łóżkowy oddział neurologii z pododdziałem udarowym, wydawało się, że miejsc wystarczy. Na ostrym dyżurze trafiało tu niewielu pacjentów. To się zmieniło.

- Kiedyś na dyżurze przyjmowaliśmy 3, 5, maksymalnie 7 pacjentów z udarami. Teraz nawet dwudziestu - wylicza dyrektor Tomasz Goździkiewicz. - Na jednym z ostatnich dyżurów, mieliśmy 38 zgłoszeń, 17 przyjęć do szpitala, z czego 14 czy 15 to były udary.

Dyrektor dodaje, że w ubiegłym roku NFZ zakontraktował w jego szpitalu 200 przypadków leczenia udarów. Przyjęto zaś ponad 400 osób. - Wszystkich pacjentów z udarem musimy przyjąć, to stan zagrożenia życia. Na szczęście fundusz opłaca wszystkie procedury, traktując je właśnie jako ratujące życie - mówi Tomasz Goździkiewicz.

Żeby poprawić warunki, niezbędna jest rozbudowa oddziału neurologii z pododdziałem udarowym. Dyrektor starał się o nią od wielu miesięcy.

Ten cel ma szansę być zrealizowany w najbliższych miesiącach. Zarząd województwa i radni sejmiku wyrazili zgodę na zawieszenie do końca czerwca 2014 roku spłaty 2,5 mln złotych pożyczki, udzielonej z budżetu województwa szpitalowi psychiatrycznemu w Choroszczy.

Dzięki zawieszeniu spłat, placówka uzyska ponad 833 tys. złotych, które wykorzysta na rozbudowę neurologii. Uda się powiększyć oddział o dwadzieścia, trzydzieści łóżek dla chorych po udarze. Przy budynku powstanie dobudówka, parter i pierwsze piętro.

- Mamy nadzieję, że uda nam się polepszyć warunki do końca roku - planuje dyrektor Goździkiewicz. - Nie może być tak, żeby pacjenci w takich stanach leżeli na korytarzu.

Jak wynika z danych podlaskiego oddziału NFZ, udar co roku dotyka około 3 tys. osób. Najwięcej chorych trafia do szpitala wojewódzkiego w Białymstoku, drugi jest szpital psychiatryczny w Choroszczy, trzeci - szpital kliniczny w Białymstoku. Udary leczone są też w Suwałkach i Łomży.

Pacjenci trafiają także do szpitali powiatowych - ale stąd zazwyczaj są przewożeni do ośrodków, które mają możliwość odpowiedniej diagnostyki i leczenia.

Udar mózgu jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Bardzo istotny w leczeniu jest czas upływający od wystąpienia objawów i postawienia rozpoznania do wdrożenia leczenia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny