MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nauczyciel: emerytura w 2010 - jakie zasady?

(jsp)
Na Państwa pytania odpowiada Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Na Państwa pytania odpowiada Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych fot. Archiwum
Magda: Jestem nauczycielką. W roku 2010 ukończę 60 lat i chcę przejść na nauczycielską emeryturę. Według starych czy nowych zasad zostanie naliczona moja emerytura?

- Nauczyciel, który chce skorzystać z emerytury z Karty Nauczyciela, musi do 31 grudnia 2008 roku spełnić warunki posiadania wymaganego stażu pracy, wiek nie ma znaczenia. Ten wymagany staż to 30 lat okresu składkowego i nieskładkowego, w tym 20 lat wykonywania pracy nauczycielskiej. Albo też 25 lat, w tym 20 lat przepracowanych jako nauczyciel szkół, placówek, zakładów specjalnych oraz poprawczych i schronisk dla nieletnich. Nie ma obowiązku złożenia wniosku do końca 2008 roku, a zatem może pani nadal pracować. Należy pamiętać, że przy składaniu wniosku od nauczyciela wymagane jest rozwiązanie umowy o pracę. Po tej dacie również można wystąpić z wnioskiem o emeryturę. Aby była naliczona według dotychczasowych zasad, wniosek musi być złożony nie później niż przed ukończeniem 60 lat. Jeśli zostanie złożony po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego, to mimo spełnionych warunków do końca roku 2008 będzie przysługiwała emerytura tzw. mieszana. Obliczenie emerytury mieszanej będzie polegało na tym, że częściowo obliczy się ją według zasad dotychczasowych, a częściowo według nowych. Proporcja starej i nowej części zależy od momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, np. w 2009 roku będzie to 80 procent starej i 20 procent nowej emerytury.

Tomek: Gdzie mogę uzyskać informacje o podpisie elektronicznym?

- Można je znaleźć pod adresem: www.podpis.infor.pl. Przypomnę, że obowiązek stosowania podpisu elektronicznego wchodzi w życie od 21 lipca 2008 roku i po wyczerpaniu terminu, na jaki został wydany dotychczasowy certyfikat, dokumenty do ZUS mogą być przekazane tylko po uzyskaniu podpisu kwalifikowanego.

Janusz: Zatrudniam ponad 20 osób. Czy mogę swoim pracownikom przekazywać raz w roku zestawienie o dokonanych wypłatach i odprowadzonych składkach?

- Liczba zatrudnionych osób nie ma znaczenia, płatnik po upływie miesiąca przekazuje do ZUS imienne raporty miesięczne za każdego ubezpieczonego. Zgodnie z ustawą, ubezpieczony również musi otrzymać informacje, jakie zawarto w raporcie, w celu ich ewentualnej weryfikacji. Taka informacja miesięczna powinna zawierać datę jej sporządzenia oraz podpis płatnika składek lub osoby upoważnionej. Należy dodać, że za zgodą ubezpieczonego może być ona przekazywana w formie elektronicznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny