MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nasz ksiądz będzie szukał męczenników

Krzysztof Jankowski
Ks. dr Zdzisław Jancewicz
Ks. dr Zdzisław Jancewicz Fot. www.kul.pl
Biskupowi drohiczyńskiemu Antoniemu Dydyczowi powierzono przygotowanie procesu zbiorowej beatyfikacji ofiar totalitaryzmu komunistycznego. Jego postulatorem został pochodzący z Bielska Podlaskiego ks. dr Zdzisław Jancewicz.

Opinia - ks. dr Zdzisław Jancewicz, postulator:

Opinia - ks. dr Zdzisław Jancewicz, postulator:

Czekam na kolejne zgłoszenia. Wstępnie proszę przysyłać imiona i nazwiska ewentualnych kandydatów do procesu beatyfikacyjnego. Byłoby dobrze przesłać oryginalne dokumenty męczeństwa, albo przynajmniej ich kopię. W ten sposób nawiązana łączność pozwoli nam na współpracę w sprawie rozpoczęcia beatyfikacji konkretnych osób.

Decyzje takie zapadły podczas zebrania plenarnego Episkopatu Polski.

- Motywacją były prośby duchownych i świeckich, a przede wszystkim jasno wyrażone stanowisko Jana Pawła II, aby upamiętnić Świadków Wiary z XX wieku - mówi ks. dr Zdzisław Jancewicz. - Mamy zresztą już doświadczenie w tej dziedzinie po przeprowadzeniu procesu beatyfikacyjnego 108 męczenników, ofiar nazizmu.

W tym roku bp Antoni Dydycz powołał postulatora i Ośrodek Dokumentacji Kanonizacyjnej w Drohiczynie, do którego można zgłaszać kandydatów na męczenników.

Życie za wiarę

- Mogą to być wierni katoliccy, którzy w różnych miejscach i okolicznościach, w latach 1917-89, zostali zamordowani z nienawiści do wiary, przez prześladowców wywodzących się z wrogiego religii totalitarnego systemu komunistycznego - informuje ks. Jancewicz. - Wierni ci powinni cieszyć się opinią męczeństwa, czyli powszechnym przekonaniem, że oddali swoje życie za wiarę w Chrystusa lub za jakąś cnotę wypływającą z tej wiary, cierpliwie przyjmując śmierć. Obecnie zaś towarzyszą im znaki i cuda dokonane przez Boga za ich wstawiennictwem.

W listopadzie wpłynęło już kilka zgłoszeń.

- Czekam na kolejne, ale o dotychczasowych na tym etapie procesu informować nie mogę - zastrzega postulator, pytany o nazwiska kandydatów z Podlasia.

IPN też bada

Zdaniem białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, nazwiska potencjalnych kandydatów do beatyfikacji da się znaleźć. Mogą to by duchowni represjonowani w latach 1939-41, czy też w okresie konfliktu niemiecko-sowieckiego. Także w okresie powojennym Urząd Bezpieczeństwa dokonywał wielu aresztowań. Najbardziej znane nazwiska księży z Podlasia, którzy zginęli po wojnie, to Jerzy Popiełuszko i Stanisław Suchowolec.

Propozycje kandydatur można nadsyłać na adres Ośrodka Dokumentacji Kanonizacyjnej w Drohiczynie: ul. Kościelna 10, 17-312 Drohiczyn

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny