Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na Politechnice Białostockiej otwarto Laboratorium Smart Education 4.0. To rozwiązanie innowacyjne w skali kraju (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej działać zaczęło nowoczesne Laboratorium Smart Education 4.0. Miejsce to pozwoli studentom na praktyczną naukę programowania i sterowania obrabiarkami numerycznymi oraz naukę różnorodnych rodzajów spawania w rozszerzonej rzeczywistości.

W środę 29 września, w Centrum Nowoczesnego Kształcenia w Białymstoku przeprowadzono naukowo biznesową konferencję „Nowoczesne technologie na biznesowej ścieżce rozwoju”.

Były wystąpienia naukowe, eksperci poruszali problematykę transformacji cyfrowej, a goście mieli szansę przyjrzeć się najnowszym technologiom. Zwieńczeniem wydarzenia było otwarcie mieszczącego się na Wydziale Mechanicznym laboratorium Smart Education 4.0.

- To rozwiązanie innowacyjne w nie tylko w skali kraju, ale nawet na poziomie globalnym - mówi Sebastian Rynkiewicz, prezes zarządu Klastra Obróbki Metali. - Politechnika Białostocka będzie mogła realizować kształcenie, które przygotuje studentów do podjęcia atrakcyjnej i wysokopłatnej pracy.

Są tam frezarki, obrabiarki sterowane numerycznie czy spawarki. Wszystko jest przystosowane do najnowszych technologii. Sterowniki urządzeń będą stale akutalizowane.

- Mamy tu na przykład pierwszą w kraju możliwość spawania w rozszerzonej rzeczywistości. To symulacja prawdziwego procesu spawania. Jest to jednak rozwiązanie zdecydowanie bardziej ekologiczne, bo przecież ograniczamy emisję gazów, i przede wszystkim dużo bardzo efektywne. Zamiast kształcenia przez pół roku, możemy się nauczyć danej czynności w ciągu miesiąca czy dwóch - podkreśla Rynkiewicz.

Z urządzeń studenci będą mogli korzystać bez niczyjej pomocy.

- Do tej pory mieli do dyspozycji profesjonalne maszyny na hali maszyn. Wykładowca pokazywał, jak je obsługiwać. W naszym Laboratorium studenci będą obsługiwali je sami. Klaster Obróbki Metali zbuduje ich jeszcze kilka w województwie podlaskim, a nasz wykładowca wirtualnie będzie mógł prowadzić w nich zajęcia - podkreśla prof. Roman Kaczyński, dziekan Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

Pomysłodawcą Laboratoriów Smart Education 4.0. jest Krzysztof Toczydłowski, właściciel firmy Tock Automatyka. Wdrożeniem rozwiązania zajął się Klaster Obróbki Metali.

W planach jest otwarcie kilkunastu tego typu laboratoriów w całym województwie podlaskim. Tak, by każdy uczeń w regionie miał do takiego miejsca nie więcej niż 20 km. Cały projekt jest szacowany na około 30 mln zł.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny