Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na osiedlach w Białymstoku trwa akcja przypominająca o konieczności prawidłowej segregacji odpadów

OPRAC.: wal
Śmietnik na osiedlu Piasta
Śmietnik na osiedlu Piasta
Urzędnicy miejscy kontrolują sposób segregacji odpadów przez białostoczan. Tam, gdzie wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie ma selektywnej zbiórki, mieszkańcy musza liczyć się podwyższeniem opłaty za odbiór śmieci. W zeszłym roku takich decyzji było 28.

O, patrzy pan, w zielonym kontenerze powinny być tylko butelki szklane, a tymczasem nie brakuje też i plastikowych – pokazuje jedna z mieszkanek osiedla Piasta, która we wtorek przed południem wynosiła śmieci do pojemników ustawionych przy blokach. – No, ale one stoją przy ulicy otwarte, każdy ma do nich dostęp, wiec ktokolwiek przechodzi ulicą może wrzucić, co chce.

Od kilku miesięcy urząd miejski prowadzi intensywne działania edukacyjne i informacyjne o segregacji odpadów. Odbywają się m.in. spotkania z mieszkańcami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

- Największym problemem jest zawartość pojemników na niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne. Powinny tam być wrzucane jedynie odpady resztkowe. Niestety, bardzo często trafiają do nich cenne tworzywa sztuczne oraz opakowania wielomateriałowe - tłumaczy Agnieszka Zabrocka, zastępca dyrektora biura komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Dodaje, że mieszkańcy deklarujący selektywną zbiórkę odpadów powinni liczyć się z tym, że sposób segregacji może zostać sprawdzony. Jak tłumaczy Agnieszka Zabrocka, w przypadku stwierdzenia, że prowadzona jest ona niewłaściwie, wszczynane jest postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji o naliczeniu tzw. opłaty podwyższonej za miesiąc, w którym uchybienie stwierdzono.

- Opłata ta stanowi obecnie dwukrotność opłaty podstawowej – przypomina Agnieszka Zabrocka.

Maksymalnie może sięgać 112 złotych za miesiąc.

Zanim dojdzie do wszczęcia postępowania, zgłoszenia szczegółowo weryfikowane. Niejednokrotnie podejmowane są dodatkowe czynności wyjaśniające: nie powinno budzić wątpliwości, kto, kiedy i gdzie nie posegregował odpadów.

- Opłatę taką naliczyliśmy zarówno w przypadku zabudowy wielorodzinnej jak i mieszkańców czy przedsiębiorców – dodaje urzędniczka.

Okazuje się, że w ubiegłym roku wydano 28 decyzji o podwyższonej opłacie.

- U nas wszystko jest w porządku. Widać, że lata edukacji przynoszą efekty – mówi Leszek Kolecki, członek zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Słoneczny Stok. – Zresztą na naszej stronie internetowej informujemy i przypominamy mieszkańcom o konieczności segregacji odpadów.

Agnieszka Zabrocka przypomina, że w Białymstoku około 80 proc. ludności stanowią osoby mieszkające w zabudowie wielorodzinnej.

- I to przede wszystkim od nich zależy sukces prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz sukces miasta w osiągnięciu właściwego poziomu recyklingu w roku bieżącym i latach następnych, określonego przepisami Unii Europejskiej – tłumaczy zastępca rzecznika prezydenta.

Zgodnie z nimi każda gmina musi 35proc. wagi wszystkich odebranych w 2023 r. odpadów przygotować do ponownego użycia i recyklingu (dla porównania – za rok 2022 poziom ten wynosił 25 proc.).

- Jeśli miasto się z tego obowiązku nie wywiąże, będzie płacić surowe kary – twierdzi urzędniczka. Przy obecnym stanie prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów komunalnych na terenie Białegostoku uzyskanie takiego poziomu może być problematyczne.

W kolejnych latach wymagany od gmin stopień odzysku będzie sukcesywnie wzrastał (aż do 65 proc. wagowo za 2035 i każdy kolejny rok).

Jak podkreśla Andrzej Karolski, szef departamentu gospodarki komunalnej w magistracie, w gospodarce odpadami najważniejsze jest to, by nie wytwarzać odpadów. Dlatego już niebawem w Białymstoku mają pojawić się pojemniki na odpady zielone, które zarazem będą kompostownikami.

Urzędnicy zapowiadają też, ze nadal będą prowadzone akcje edukacyjne wśród mieszkańców. A to, że nigdy ich za wiele niech świadczy ogłoszenie, które wisi w toalecie urzędu miejskiego przy Słonimskiej: „Nie wyrzucać śmieci przez okno”

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny