Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

My New Roots - biblia kuchni roślinnej

Redakcja
„My New Roots” to interesujący zbiór przepisów kuchni roślinnej.
„My New Roots” to interesujący zbiór przepisów kuchni roślinnej. mat. wydawnictwa Marginesy
„My New Roots” to interesujący zbiór przepisów kuchni roślinnej. Autorka popularnego bloga kulinarnego Sarah Britton w swojej książce udowadnia jak dobre i świadome jedzenie może wpływać na nasze życie.

Jej filozofia życiowa pokazuje, że gotowanie to nie tylko wiedza i zdolności kulinarne, a przede wszystkim pasja, otwartość i miłość do tego, co się robi, czasem też zabawa. To co najpiękniejsze w kulinariach to prostota. Wcale nie trzeba spędzać wielu godzin w kuchni, szukać egzotycznych składników. Wystarczy skupić się na tym co zdrowe nieprzetworzone i przede wszystkim sezonowe.

Autorka zachęca swoich czytelników do dostosowania się do naturalnego rytmu Ziemi. Ma to ogromny wpływ na potrzeby naszego organizmu, jego kondycję i nasze samopoczucie. Książka „My New Roots" stawia na życie w zgodzie z naturą. Dlatego autorka dzieli swoją książkę na 5 rozdziałów, które odpowiadają pięciu porom roku, których królują inne warzywa i sezonowe produkty. Znajdziemy tu przepisy na wiosnę wczesne lato późne lato jesień oraz zimę. To receptury na zdrowe i organiczne potrawy. Wiosna mamy ochotę na lekkie dania, latem na owoce, jesienią i zimą częściej sięgamy po jedzenie sycące i rozgrzewające. Nie ma sensu walczyć z potrzebami organizmu, wystarczy się wsłuchać w jego potrzeby. Sarah Britton używa tradycyjnych składników, ale swoje dania przyrządza w sposób nowoczesny. Co ciekawe gotuje bez użycia nabiału cukru i glutenu. Jej dania wyglądają niezwykle okazale i smakowicie. Oprócz owoców i warzyw słynna blogerka używa wielu nasion i zbóż, a wszystko to łączy innowacyjne przepisy. Znajdziemy tu propozycje na wszystkie pory dnia: śniadanie, obiad, kolację, a także przekąski.

Wiosną możemy spróbować sałatki z tartej rzepy i rzodkiewki, księżycowych kokosanek czy mrożonego jogurtu truskawkowo-rumiankowego. Wczesnym latem Sarah proponuję nam pełnowartościowe batony śniadaniowe, hummus szczawiowy, grillowaną cukinię z zieloną cebulką szpinakiem i orzechami laskowymi, a na deser ciasteczka z surowej czekolady lub miętowe sandwicze lodowe z kruszonką czekoladową. Późne lato to przede wszystkim owoce. Na śniadanie powinniśmy sięgnąć po budyń jagodowo-kardamonowy z chia, a na obiad po naleśniki gryczane z kremową sałatką z fasoli szparagowej. Na przekąskę może nam posłużyć musujące meloniada miętowa, a ze słodkości grillowane brzoskwinie z sosem jeżynowym. Jesienne poranki powinny pachnieć chlebkami z orzechów laskowych masłem klonowo-dyniowym. Warto też przyrządzić sałatkę szpinakowo-bekonowo-jajeczną na ciepło. Jesienny obiad to founde z białej fasoli lub pieczony kalafior w libańską soczewicą i kaniwą. Na deser można zjeść odwrócone ciasto śliwkowe lub batony figowo orzechowe. Zimowe śniadanie możemy zjeść tacos z batata wędzoną papryką i boczniakami mikołajkowymi lub kawałek syczącego bochenka żurawinowo-marchwiowego. Propozycje na obiad to odlotowa zupa "Wir kolorów" lub dyniowe kopce z pesto jarmużowe z kaszą gryczaną i fasolą. Na zimowy deser idealnie nadaje się placek pekanowo-żurawinowy lub jeżyki czekoladowe z fasolą i pieprzem. Idealną przekąską będzie pieczony Pasternak z polewą z granatów.

We wstępnych rozdziałach autorka zdradza jak z dziewczyny „żywiącej się przetworzoną żywnością, uzależnionej od cukru, przekarmionej i przeładowanej kaloriami” zmieniła się w dziewczynę kochającą jedzenie i dbającą o to, co i jak je, o tym, jak uczyła się gotować dopiero, gdy podjęła pracę w restauracji w Kopenhadze. Na początku książki pisze też o podstawowych technikach kulinarnych. Okazuje się, że półprodukty do swoich potraw przygotowuje sama. Podpowiada Jak gotować zboża, jak samodzielnie przygotować mleko z orzechów czy nasion czy wyhodować kiełki. To wspaniały poradnik na własną, autentyczną kuchnię. Sarah Britton wyznaje zasadę Świętej Trójcy Smaków. Oznacza ona, że każda potrawa powinna zawierać smak słony, słodki i kwaśny. To ma dać pełną harmonia smaków.

Jedną z ważniejszych rzeczy w książce kulinarnej są zdjęcia i szata graficzna. Książce „My New Roots” te elementy są nienaganne. Przepisy są bardzo czytelnie. Określają liczbę porcji, dokładne pojemności i gramatury składników, a także precyzyjnie przedstawiają kolejne etapy przygotowania dania. Książka opatrzona jest profesjonalnymi zdjęciami, potrawy serwowane w piękny sposób wyglądają bardzo smakowicie.

W Polsce książka „My New Roots” ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy. Śmiało mogą po nią sięgnąć nie tylko weganie i wegetarianie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny