Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne. Tatarzy. Polski Orient w muzealnych zbiorach. Nowa wystawa (zdjęcia)

(dor)
Imam Ibrahim Smajkiewicz z (od lewej) Olgą Bohdanowicz, Heleną Piotrowicz z domu Bohdanowicz, Sofią Smajkiewicz z domu Chalecką oraz Olgą Piotrowicz. Wilno; 08.11.1931
Imam Ibrahim Smajkiewicz z (od lewej) Olgą Bohdanowicz, Heleną Piotrowicz z domu Bohdanowicz, Sofią Smajkiewicz z domu Chalecką oraz Olgą Piotrowicz. Wilno; 08.11.1931 Muzeum Historyczne w Białymstoku
"Polski Orient w muzealnych zbiorach" to nazwa nowej wystawy czasowej w Muzeum Historycznym przy ul. Warszawskiej. Wernisaż już w czwartek, 4 kwietnia.

- W roku obchodów 70. lecia powstania Muzeum Podlaskiego w Białymstoku prezentujemy zgromadzone w tym okresie wyróżniające nas kolekcje, obrazujące wyjątkowe zagadnienia z historii Polski - zapowiada Lucyna Lesisz, szefowa Muzeum Historycznego. - Takim zbiorem jest bez wątpienia zespół zabytków związanych z życiem Tatarów w państwie polsko-litewskim, ilustrujących rolę i miejsce tej szczególnej mniejszości w wielonarodowym społeczeństwie Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Na kolekcję składa się ponad 170 eksponatów, to największy zbiór w muzeach polskich. Tworzą ją archiwalia dokumentujące udział Tatarów w życiu społecznym Rzeczpospolitej, służbę w wojsku, historię rodzin, działalność organizacji kulturalno-oświatowych.Ikonografia przedstawia członków tej społeczności w sytuacjach rodzinnych i oficjalnych.

Największą część kolekcji stanowią zabytki związane ze specyfiką osadnictwa Tatarów na terenach Wielkiego Księstwa Litewskiego.

- W zamian za służbę w wojsku otrzymali przywileje pozostania przy wyznawanym przez nich islamie, zakładania cmentarzy i budowania własnych świątyń – meczetów - przypomina Lesisz. - Religia była dla nich elementem identyfikacji i umożliwiła zachowanie do dnia dzisiejszego odrębności etniczno-kulturowej.

Najbardziej charakterystycznymi artefaktami są rękopiśmienne księgi religijne – Korany i chamaiły (modlitewniki) zawierające opisy rytuałów muzułmańskich związanych z modlitwą, ablucją, nadaniem imienia, ślubem czy pogrzebem. W zbiorach Muzeum Historycznego znajdują się także Korany drukowane w Kazaniu lub importowane z Turcji, służące Tatarom polskim do praktyk religijnych od początku XX w.

Barwne muhiry – ozdobne plansze lub tkaniny z widokiem świętych miejsc czy przedmiotów islamu i wykaligrafowanym lub wyszytym wersetem z Koranu lub modlitwą, tworzą ciekawy zespół tradycji tej mniejszości.

W zbiorach znajdują się także rękopiśmienne amulety pełniące funkcję ochronno-magiczną w religii Tatarów polsko-litewskich: daławar, nuski, hramotka. Kolekcję dopełnia ikonografia meczetów, ich wyposażenia oraz praktyki religijnej związanej z pogrzebem.

Wernisaż wystawy "Tatarzy. Polski Orient w muzealnych zbiorach" w czwartek, 4 kwietnia, o godz. 18. Wystawa czasowa czynna będzie do 26 maja 2019.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny