Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Muzeum Historyczne przedstawia niezwykłą kolekcje o codzienności

Julita Januszkiewicz [email protected] tel. 85 748 95 18
Bardzo ciekawym eksponatem jest akwarela przedstawiająca cerkiew na wzgórzu świętej Marii Magdaleny – mówi Lucyna Lesisz, kierowniczka Muzeum Historycznego w Białymstoku. Obraz pochodzi z 1943 roku.
Bardzo ciekawym eksponatem jest akwarela przedstawiająca cerkiew na wzgórzu świętej Marii Magdaleny – mówi Lucyna Lesisz, kierowniczka Muzeum Historycznego w Białymstoku. Obraz pochodzi z 1943 roku. Anatol Chomicz
Stare fotografie, dokumenty, przedmioty codziennego użytku Takie eksponaty można obejrzeć w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Dzięki nim dowiadujemy się, jak dawniej wyglądało życie w mieście.

Dzięki różnym drobiazgom jest odtwarzana historia naszego miasta oraz regionu. Dlatego kupujemy nowe eksponaty - podkreśla Lucyna Lesisz, kierowniczka Muzeum Historycznego w Białymstoku.

Najnowszy nabytek to niezwykła akwarela. Widać na niej cerkiew na wzgórzu świętej Marii Magdaleny. Obraz został namalowany w 1943 roku. Jego autorem jest Antoni Szymaniuk, białostocki artysta.

- Obraz jest bardzo ciekawy i jedyny w naszych zbiorach. Nie ma bowiem takiej ikonografii z lat wcześniejszych - przyznaje Lucyna Lesisz.

Do muzeum trafiły też unikatowe i stare fotografie z lat przedwojennych. To na przykład zdjęcie mostu. Zostało ono zrobione przed 1914 rokiem zamiejscowością Fasty nad rzeką Supraśl.

Kolejne bardzo wartościowe zdjęcie pochodzi z lat 20. ubiegłego wieku. Przedstawia znajdującą się przy ulicy Sienkiewicza synagogę pułkową.
W zbiorach placówki jest też unikatowa fotografia wejścia do białostockiego getta żydowskiego. Wszystkie zdjęcia są czytelne, a ich jakość jest dobra.

- Przygotowujemy wystawę związaną z 70. rocznicą powstania w getcie. Jesteśmy zainteresowani pamiątkami związanymi z obecnością Żydów u nas - podkreśla Lucyna Lesisz.

W muzeum można także zobaczyć ciekawe dokumenty, np. świadectwo urodzenia, które zostało wystawione w 1936 roku przez rabina gminy wyznaniowej żydowskiej w Białymstoku. Są tu również tak zwane cegiełki. Pochodzą one z lat międzywojennych.

- Pieniądze były wówczas zbierane na rzecz kształcenia młodzieży żydowskiej - tłumaczy kierowniczka.

Kolekcja muzeum wzbogaciła się także o przedmioty codziennego użytku. To chociażby metalowa zawieszka z 1888 roku, która służyła do rejestracji psów.

Kolejny cenny eksponat to nakrętka na dzwonek roweru ze sklepu Kiwajki. Przed laty mieścił się on przy ulicy Sienkiewicza 5. Nakrętka pochodzi z lat 30. ubiegłego wieku.

- To ważny zabytek - przyznaje kierowniczka muzeum. Dzięki wytłaczanemu napisowi możemy rozpoznać gdzie w Białymstoku znajdowały się sklepy.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny