Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mur bez dziur

(now)
Ile to kosztuje? Zwykle od postawienia takiego pytania rozpoczyna się poszukiwanie materiałów na ścianę
Ile to kosztuje? Zwykle od postawienia takiego pytania rozpoczyna się poszukiwanie materiałów na ścianę Fot. DOW
Ceramika to dziś o wiele więcej niż zwykłe pustaki czy cegły. Wyroby z ceramiki poryzowanej są i nowocześniejsze, i cieplejsze.

Formuje się je i wypala - podobnie jak zwykłe cegły - w wysokiej temperaturze, ale dodaje mączkę drzewną lub trociny. Wprawdzie i tak spłoną w trakcie wypalania, jednak w gotowych pustakach pozostaną pory powietrza. Dlatego elementy z ceramiki poryzowanej są lekkie i nadają się do wznoszenia ścian bez docieplenia.

Porowata struktura ma jednak i minusy: pustaki poryzowane należy chronić przed zamakaniem.

Naturalne, czyli zdrowe

Silikaty składają się z piasku, wapna i wody - materiałów naturalnych, a więc nie bez powodu uznaje się je za zdrowy materiał budowlany. Są wytrzymałe; mury z pustaków silikatowych "oddychają". Znika zatem problem ze skraplaniem pary wodnej i zawilgoceniem wnętrza domu, niezależnie od pogody na zewnątrz.

Elementy silikatowe są ciężkie, dlatego dobrze izolują od hałasu i utrzymują ciepło. Można z nich budować ściany konstrukcyjne, ścianki elewacyjne oraz fundamenty. Cegły takie są barwione na różne kolory, bez trudu dobierzemy oryginalną kompozycję na elewację czy ogrodzenie.

Chronić przed wilgocią!

Bloczki z betonu komórkowego produkowane są w kilku odmianach, o różnych właściwościach. To materiał łatwy w obróbce. Łatwo go dociąć na odpowiedni wymiar - wystarczą zwykłe narzędzia do cięcia drewna. Niestety, zamoczony długo wysycha. A jeśli pozostaje zawilgocony przez długi czas - łatwo przemarza. Nie nadaje się zatem do budowy np. ścian piwnic. Z tego samego powodu do docieplenia ściany z betonu komórkowego używa się wełny mineralnej. Jest ona paroprzepuszczalna i pozwala odprowadzić wilgoć ze ściany.

Lekki jak beton

Wyroby keramzytobetonowe mają kolor szary lub różowoceglasty. Są bardzo lekkie i ciepłe - zwłaszcza bloczki z wkładką ze styropianu. Można z nich budować ściany bez dodatkowego ocieplenia.

Porowata struktura granulek (keramzyt to lekkie kruszywo, które zastępuje żwir używany do wyrobu zwykłego betonu) sprawia, że pustaki i bloczki keramzytobetonowe są lekkie i łatwe w murowaniu. Z pustaków tzw. szczelinowych można wznosić ściany jednowarstwowe, z pełnych - dwu i trójwarstwowe.

Drewno wiecznie żywe

Pozostaje jeszcze drewno. Wykorzystujemy je do budowy domów szkieletowych albo konstrukcji z bali. W tym pierwszym przypadku do drewnianego szkieletu ścian, stropu i dachu przybija się poszycie z płyt lub desek. Wewnątrz i na zewnątrz budynku układa się warstwy izolacji termicznej, paroizolacji, wiatroizolacji oraz (zakrywane potem) elementy instalacji elektrycznych i sanitarnych.

Drugi rodzaj drewnianej konstrukcji buduej się z bali o grubości 6-9 cm lub z okrąglaków: sosnowych, świerkowych, z jodły lub modrzewia.

W każdym jednak przypadku drewno musi być suche. Inaczej konstrukcja może pękać i paczyć się, co doprowadzić może do uszkodzenia izolacji. Poza tym w suchym drewnie wolniej rozwijają się mikroorganizmy.

Ściana ścianie nierówna

Ściany zewnętrzne różnią się nie tylko rodzajem materiałów, z których są wznoszone, ale także liczbą warstw:

- Jednowarstwowe. Nie wymagają docieplenia - taka ściana to jedna warstwa muru i tynk) - dlatego murujemy je z materiałów o właściwościach termoizolacyjnych. Może to być beton komórkowy, bloczki keramzytobetonowe czy pustaki o grubości od 38 do 50 cm. Elementy te są duże, można więc wymurować ścianę w szybkim tempie. Wykańczamy je tynkiem tradycyjnym (o grubości 1,5 do 2 cm) lub cienkowarstwowym (o grubości od 0,2 do 1 cm).

- Dwuwarstwowe. Składają się z warstwy nośnej i docieplenia. Najpierw muruje się warstwę nośną, a potem - od strony zewnętrznej - mocuje się system ocieplenia. Technologia ta najbardziej nadaje się do budowy ścian metodą gospodarską. Materiały (tradycyjna cegła, beton komórkowy, keramzytobeton, silikaty) nie są tak kruche jak np. pustaki, a wszelkie niedokładności przykrywa się warstwą izolacji. Ściany wykańcza się tynkiem lub okładziną.

- Trójwarstwowe. Pierwsza warstwa to mur konstrukcyjny (np. ze zwykłej cegły lub pustaków ceramicznych), druga to docieplenie (zwykle ze styropianiu). Najcieńsza warstwa - elewacyjna - wykonywana jest z elewacyjnych bloczków betonowych, łupanej cegły silikatowej lub cegły klinkierowej. Ściana trójwarstwowa jest bardzo solidna, odporna na ogień i znakomicie izoluje wnętrze od zimna i hałasu. Jej wykonanie wymaga jednak precyzji i doświadczenia. Nie obejdzie się więc bez wyspecjalizowanej ekipy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny