S19 powraca. GDDKiA wybrała firmy, które przygotują...

S19 powraca. GDDKiA wybrała firmy, które przygotują dokumentację przebudowy drogi krajowej nr 19

Marta Gawina

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

S19 powraca. GDDKiA wybrała firmy, które przygotują dokumentację
1/4
przejdź do galerii

S19 powraca. GDDKiA wybrała firmy, które przygotują dokumentację ©GDDKiA Białystok

W najbliższych dniach powinny zostać podpisane umowy dla czterech odcinków podlaskiej dziewiętnastki. Więcej dzieje się na trasie Korycin-Choroszcz.
Ten fragment S19 uzyskał właśnie ostateczną decyzję środowiskową. Nie trzeba już czekać na odwołania. To daje zielone światło dla dalszych prac na odcinku Korycin - Knyszyn - Dobrzyniewo - Choroszcz (Białystok Zachód).

- Planujemy przygotowanie i ogłoszenie przetargu na koncepcję programową - mówi Rafał Malinowski, rzecznik białostockiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

To właśnie na podstawie tej koncepcji będzie można ogłosić przetarg na zaprojektowanie i wybudowanie ekspresowej trasy z Korycina do Choroszczy. O konkretnych datach GDDKIA nie chce mówić. Nie jest jednak wykluczone, że szukanie wykonawcy mogłoby się rozpocząć pod koniec 2017 lub 2018 roku.

Mniej zaawansowane są pozostałe odcinki podlaskiej dziewiętnastki. Natomiast dobrą wiadomością jest to, że trwają tam prace przygotowawcze. Drogowcy wybrali firmy, które zajmą się studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym dla czterech pozostałych odcinków S19. To dokument, w którym znajdą się m.in. przebieg, dane finansowe, czy uwarunkowania przyrodnicze. Dla 12-kilometrowej trasy Kuźnica - Sokółka (plus wykonanie prognozy ruchu dla S19 w regionie) najkorzystniejszą ofertę złożyła firma AECOM Polska. Zaproponowała 2,2 mln zł. Ta sama firma wygrała przetarg na odcinek Sokółka - Korycin (33,7 km). Jej cena to 4,4 mln zł.

Z kolei na 42-kilometrowej trasie Choroszcz - Ploski ma pracować Transprojekt Gdański. Oferta tej spółki to 10,06 mln zł. Czwarty odcinek to 68-kilometrowa droga z Plosek do Chlebczyna (miejscowość za Siemiatyczami). Tu najkorzystniejszą ofertę - 6,8 mln zł złożyła firma - Trakt z Katowic. - Umowy z poszczególnymi wykonawcami zostaną podpisane pod koniec lutego lub na początku marca - dodaje rzecznik GDDiKA w Białymstoku.

Opracowane studium pozwoli ubiegać się o decyzję środowiskową. Kolejnym etapem ma być już przetarg na projekt i budowę. - W sprawie S19 trzymamy się Krajowego Programu budowy dróg krajowych na lata 2014-2023. Będziemy starać się, by umowy z wykonawcami były podpisywane w latach 2018-2019 - zapewnia Rafał Malinowski.

Czy nie zabraknie pieniędzy na tę podlaską inwestycję? Na razie rządzący utrzymują, że S19 to jeden z priorytetów. Tak wynika m.in. z planu gospodarczego, który oficjalnie przedstawił Wicepremier Mateusz Morawiecki. Przypomniał o drogowych zaniedbaniach w Polsce Wschodniej. - S19 to bardzo istotna inwestycja - mówił wicepremier Morawiecki w wywiadzie telewizyjnym.


Komentarze (9)

Wszystkie komentarze (9) forum.poranny.pl

PREMIERY

SAMOCHODY UŻYWANE

 • Suzuki Swift V (2010-). Wzorowy maluch

  Suzuki Swift V (2010-). Wzorowy maluch

 • Toyota Corolla X (2006 - 2013). Auto warte polecenia?

 • Używany Opel Astra IV (2009–2015). Jaki silnik wybrać?

 • Testujemy używane: Volkswagen Passat 2.0 FSI

 • PRZEPISY

  PORADY

 • Dobry wzrok podstawą bezpieczeństwa na drodze

  Dobry wzrok podstawą bezpieczeństwa na drodze

 • Tańsze OC. Czy sposób z Wielkiej Brytanii zadziała w Polsce?

 • Części samochodowe. Oryginał czy zamiennik?

 • Autem po Europie. Ograniczenia prędkości, opłaty drogowe i przepisy

 • RAPORTY

 • Zmęczenie za kierownicą. Jak podróżują Polacy?

  Zmęczenie za kierownicą. Jak podróżują Polacy?

 • Kradzieże aut. Jakie marki padają łupem złodziei?

 • Kto i czym monitoruje polskie drogi?

 • Nowy samochód. Jakie modele wybierają Polacy?