JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Pikieta pracowników Volkswagena - domagają się podwyżek...

  Pikieta pracowników Volkswagena - domagają się podwyżek [ZDJĘCIA + WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału

  Norbert Kowalski

  Głos Wielkopolski

  Aktualizacja:

  Głos Wielkopolski

  Pikieta pracowników Volkswagena - domagają się podwyżek [ZDJĘCIA + WIDEO]
  1/20
  przejdź do galerii

  ©Waldemar Wylegalski

  Pracownicy Volkswagena domagają się podwyżek za swoją pracę. W niedzielę zorganizowali akcję, która miała pokazać, jak bardzo zależy im na wyższych wynagrodzeniach.
  Związkowcy Solidarności z Volkswagena już od kilku tygodniu prowadzą rozmowy z zarządem firmy dotyczące lepszych warunków pracy dla zatrudnionych osób. W sierpniu tego roku sformułowali 11 postulatów, które przekazali przedstawicielom firmy. Wśród najważniejszych są wzrost pensji zasadniczej (o 1000 zł brutto), wyższe premie, bonusy i dodatki oraz umowy dla pracowników Agencji Pracy Tymczasowej.

  – Do tego dochodzi kwestia dodatku wakacyjnego i świątecznego, który miałby wynosić 150 proc. pensji. Jest też kwestia rozliczeń nadgodzin. Chcielibyśmy ustalić, tak jak to było do tej pory, tzw. dodatkowe dni elastyczności. To byłyby dodatkowe dni wolne i mówimy tu o pięciu dniach w roku – opowiada Piotr Olbryś, przewodniczący Solidarności w Volkswagenie i dodaje: – Ponadto pragniemy zwiększyć dodatki na dodatki zmianowe i ustalić bonus jubileuszowy, bo w przyszłym roku firma będzie obchodziła 25-lecie działalności. Chcemy też porozmawiać o tym, by pracownicy mogli korzystać z leasingu pracowniczego na korzystniejszych warunkach niż do tej pory. Kolejną rzeczą są bonusy wynikające ze sprzedaży samochodów.

  Do pierwszego spotkania związkowców z zarządem firmy doszło na początku września. Od tego czasu nie udało się jednak dojść do porozumienia. Przedstawiciele Volkswagena uważają, że postulaty związkowców są zbyt wygórowane.

  – Według zarządu absolutnie niemożliwy do spełnienia jest np. proponowany przez nas wzrost wynagrodzeń. O szczegółach negocjacji oraz propozycjach zarządu nie mogę mówić, gdyż nadal jesteśmy w trakcie rozmów. One nie zostały zerwane – mówi Piotr Olbryś.

  Dlatego też w niedzielę przed siedzibą Volkswagena Solidarność przygotowała akcję, która miała ukazać poparcie pracowników dla jej postulatów. Wśród przemawiających był m.in. Piotr Olbryś, a także Jarosław Lange, przewodniczący wielkopolskiej Solidarności.

  – Wspieramy negocjacje pracowników Volkswagena. Te rozmowy są trudne, ale mamy nadzieję, że niedzielne wsparcie pracowników będzie momentem przełomowym i dojdzie do podpisania porozumienia oraz wzrostu nagrodzeń – mówi Jarosław Lange.

  I dodaje: – Solidarność jest jednak odpowiedzialnym związkiem. Domagamy się wyższych wynagrodzeń w zależności od kondycji finansowej danego zakładu, a w przypadku Volkswagena ta kondycja jest bardzo dobra. Stąd taki nacisk na wyższe płace.

  Podczas pikiety związkowcy połączyli się także z Piotrem Dudą, przewodniczącym ogólnopolskiej Solidarności oraz odczytali listy poparcia od innych związków zawodowych.

  – Bardzo ważne jest dla nas jednak poparcie ze związku zawodowego IG Metall, bo tam do związku należy prawie cała załoga. Jego przedstawiciele są członkami rady nadzorczej koncernu (Volkswagen – dod. red.) i posiadają prawo do współdecydowania w zarządzaniu przedsiębiorstwem – mówi Piotr Olbryś.

  Zobacz galerię

  Pracownicy argumentują także, że wzrost zarobków powinien być następstwem coraz większej produkcji samochodów w zakładach Volkswagena w Wielkopolsce.

  – Volkswagen Poznań produkuje samochody w trzech zakładach. W Antoninku i Swarzędzu, gdzie produkowany jest Volkswagen Caddy i Transporter, mamy pełne obłożenie produkcji. Produkujemy od poniedziałku do soboty. Z kolei w Białężycach produkcja biegnie już w systemie dwuzmianowym, zgodnie z zaplanowanym harmonogramem – opowiada Piotr Olbryś.

  I dodaje: – Obecnie zarobki pracowników są na dobrym poziomie, lecz uważamy, że powinny być na jeszcze bardziej atrakcyjnym. Volkswagen Poznań jest topowym pracodawcą w Polsce i powinien być też liderem pod względem wynagrodzenia - dodaje.

  Kolejne spotkanie związkowców z zarządem firmy ma się odbyć w przyszłym tygodniu. Sami pracownicy zapewniają, że zależy im na porozumieniu i nie chcieliby rozpoczynać strajku.

  – Droga do strajku jest bardzo daleka. To jest ostateczność. Zresztą naszym celem nie jest strajk, tylko zawarcie porozumienia tak, jak to było zawsze do tej pory – przekonuje Piotr Olbryś.

  Przedstawiciele Volkswagena przyznają, że wciąż trwają negocjacje z pracownikami. – Negocjacje przebiegają zgodnie z zaplanowanym kalendarzem, wynikającym z wzajemnych uzgodnień między VWP, a partnerem społecznym – mówi Dagmara Prystacka, rzecznik prasowy Volkswagen Poznań.

  Zobacz wideo z pikiety przed fabryką:

  źródło: gloswielkopolski.pl/x-news.pl.
  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  PRZEPISY

  PORADY

  RAPORTY