NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Lusterka samochodowe. Jak je ustawić i jak z nich korzystać?

  Lusterka samochodowe. Jak je ustawić i jak z nich korzystać?

  Wojciech Frelichowski; Cykl powstał we współpracy z marką Skoda

  Aktualizacja:

  Lusterka samochodowe. Jak je ustawić i jak z nich korzystać?

  ©Skoda

  Lusterka samochodowe. Jak je ustawić i jak z nich korzystać?

  ©Skoda

  Uważna obserwacja drogi i otoczenia to jedna z naczelnych zasad zachowania bezpieczeństwa jazdy. W tym aspekcie dobre i prawidłowo ustawione lusterka w samochodzie odgrywają kluczową rolę. Dzięki lusterkom możemy cały czas kontrolować to, co się dzieje z tyłu i z boku samochodu. Przypomnijmy, że kierowca samochodu osobowego ma dyspozycji trzy lusterka - wewnętrzne umieszczone nad przednią szybą, oraz dwa lusterka boczne.


  Jednak to, co i jak będziemy widzieć w lusterkach zależy od ich prawidłowego ustawienia. Przede wszystkim należy pamiętać o kolejności - najpierw kierowca dopasowuje fotel do jazdy, a dopiero potem ustawia lusterka. Każda zmiana ustawień fotela powinna spowodować sprawdzenie ustawień lusterek.

  Podczas ustawiania lusterka wewnętrznego zwróćmy uwagę, aby widzieć całą tylną szybę. Dzięki temu będziemy widzieli wszystko to, co dzieje się za samochodem. Natomiast w lusterkach zewnętrznych powinniśmy widzieć bok samochodu, lecz nie powinien on zajmować więcej niż 1 centymetr powierzchni lusterka. Takie ustawienie lusterek pozwoli kierowcy na ocenę odległości między jego pojazdem a pojazdem obserwowanym, czy też inną przeszkodą.

  – Szczególnie należy zadbać o to, by zminimalizować obszar tak zwanego martwego pola, czyli obszaru wokół samochodu, którego nie obejmują lusterka – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda. Od czasu pojawienia się lusterek bocznych w samochodach martwe pole było dla kierowców problemem. Pewnym rozwiązaniem były dodatkowe lusterka z wygiętą płaszczyzną, które przyklejało się na lusterko boczne lub mocowało na jego obudowie.

  Obecnie już prawie wszyscy liczący się producenci samochodów stosują lusterka asferyczne - zwane łamanymi - zamiast lusterek płaskich, Zewnętrza część lustra nachylona (złamana) jest pod ostrzejszym kątem, dzięki temu zwiększa się zasięg pola widzenia i istotnie ograniczania występowanie efektu martwego pola. Radosław Jaskólski zwraca uwagę również na to, iż pojazdy i przedmioty odbite w lusterkach nie zawsze odpowiadają ich faktycznym rozmiarom, co wpływa na ocenę odległości przy dokonywaniu manewrów.

  Korzystając z lusterek wewnętrznych pamiętajmy, że dzięki swojej budowie dają nam one możliwość komfortowego korzystania z nich również w nocy. Wystarczy przestawić pozycję lusterka na tryb nocny. Dostępne są również lusterka fotochromatyczne, które automatycznie przyciemniają lusterko, gdy ilość światła emitowanego przez pojazdy jadące z tyłu jest zbyt duża.

  Prawidłowo ustawione lusterka to nie tylko bezpieczeństwo pojazdu, ale także gwarancja, że przez martwy punkt nie staniemy się sprawcami nieszczęścia. Szczególną ostrożność należy zachować w sytuacjach zmiany pasa ruchu, czy też wyprzedzania. Z kolei w okresie letnim, kiedy na drogach pojawiają się zarówno rowerzyści, jak i motocykliści, powinniśmy jeszcze bardziej wytężać wzrok na obserwację drogi.

  Instruktorzy jazdy zwracają uwagę, że szybko jadący motocykl widoczny w tylnym lusterku, po chwili staje się niewidoczny, by za chwilę znów pojawić się w lusterku zewnętrznym. W przypadku, gdy go wcześnie nie widzieliśmy i nie upewnimy się czy możemy wykonać, manewr może dojść do tragedii.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY