NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Budowa największej w Polsce sieci ładowania aut. Pierwsze...

  Budowa największej w Polsce sieci ładowania aut. Pierwsze stacja juz działają

  (ip)

  Aktualizacja:

  Budowa największej w Polsce sieci ładowania aut. Pierwsze stacja juz działają

  ©Materiały prasowe

  Pierwsze stacje ładowania samochodów elektrycznych sieci Greenway Infrastructure Poland zostały już zainstalowane w Bielsku-Białej, Rzeszowie oraz Poznaniu. Greenway Infrastructure Poland – operator powstającej sieci już podpisał umowy na dostawę ładowarek dla wszystkich 75 punktów realizowanych w ramach obecnej fazy projektu.
  Budowa największej w Polsce sieci ładowania aut. Pierwsze stacja juz działają

  ©Materiały prasowe

  – Pierwsze instalacje zrealizowaliśmy w Gemini Park w Bielsku-Białej, Millenium Hall w Rzeszowie oraz we Franowo Park w Poznaniu. – mówi Rafał Czyżewski, prezes Greenway Infrastructure Poland. – Zarządcy i właściciele tych lokalizacji, uznali, że nasz program jest znakomitą okazją do otwarcia się na elektromobilność. Ich klienci mogą teraz zasilać auta z naszej sieci, co jest wygodne zarówno pod względem samego procesu ładowania, jak i z uwagi na prosty sposób rejestracji.


  Stacje Greenway powstają w sąsiedztwie centrów handlowych, stacji benzynowych czy restauracji oraz przy głównych drogach. Według tego klucza zostały wybrane lokalizacje wszystkich powstających stacji. Właściwa lokalizacja powinna znajdować się w optymalnej odległości, aby nawet samochód o niedużej baterii mógł przemieszczać się na długim dystansie. Lokalizacja musi też zapewniać kierowcy minimum komfortu podczas ładowania (kierowcy elektryków spędzają na ładowaniu min. 20 – 30 min.). Chodzi też o kwestie bezpieczeństwa, dostęp do internetu (ładowarki podłączone są do sieci) i, oczywiście, do sieci energetycznej.

  Jak wygląda proces instalacyjny ładowarki?

  O ile sama budowa przyłącza i instalacja ładowarki to kilka dni, to proces dokumentacyjny wymaga sporo cierpliwości.– Po podpisaniu umowy z właścicielem obiektu, analizujemy możliwości przyłączenia do sieci energetycznej. – tłumaczy Damian Gadzialski, dyrektor zarządzający Greenway Infrastructure Poland. – W dużej liczbie przypadków przyłączenia takie są realizowane do sieci wewnętrznej danego obiektu. Kiedy nie mamy tej możliwości, występujemy o przyłącze do sieci zewnętrznej, zarządzanej przez Operatora Sieci Dystrybucyjnej. Może to potrwać nawet 14 miesięcy.

  Po określeniu sposobu przyłączenia przygotowywany jest projekt, określający gdzie dokładnie będzie posadowiona stacja i jaki będzie przebieg przyłącza. Po przejściu odpowiedniej procedury administracyjnej kolejne działania następują już szybko. Położenie kabla w wykopie lub instalacja w obiekcie zajmuje 1-2 dni, zależnie od skomplikowania terenu. Na koniec – posadowienie ładowarki, konfiguracja oraz testy. I gotowe!

  Do końca października powstanie w sumie 16 stacji. Greenway Infrastructure Poland już podpisał umowy na dostawę 75 stacji ładowania. Do 2020 roku powstanie blisko 200 ładowarek. Warto nadmienić, że z zainstalowanej w grudniu ub. r. stacji testowej w Galerii Mokotów do tej pory korzystano ponad 2 100 razy. Sieć jest realizowana przy wsparciu unijnym w ramach instrumentu Łącząc Europę. Dofinansowanie projektu to kwota ponad 3 milionów euro.

  Czytaj także

   Komentarze

   PREMIERY

   SAMOCHODY UŻYWANE

   PRZEPISY

   PORADY