Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Monaster w Spuraślu zostanie odnowiony za 11 mln złotych

Magdalena Kuźmiuk
Na początku mieszkali tu mnisi, potem Zachert, przez pewien czas był tu także szpital i sierociniec. Po wojnie zaś mieściło się tu technikum rolnicze – o pałacu archimandrytów opowiada dr Adam Musiuk, doradca inwestycyjny monasteru.
Na początku mieszkali tu mnisi, potem Zachert, przez pewien czas był tu także szpital i sierociniec. Po wojnie zaś mieściło się tu technikum rolnicze – o pałacu archimandrytów opowiada dr Adam Musiuk, doradca inwestycyjny monasteru. Wojciech Wojtkielewicz
Renowacja wnętrz pałacu archimandrytów, gdzie powstanie biblioteka z unikatowymi starodrukami, a także nowoczesna aula ze sceną dla 150 osób czy mniejsze sale na różne warsztaty. Takie inwestycje na najbliższe dwa lata ma w planach supraski monaster. Zmiany będą kosztowały w sumie 11 milionów złotych.

Inwestycja nabierze rozpędu już w piątek. Klasztor podpisze umowę z urzędem marszałkowskim na uruchomienie pieniędzy przyznanych z Unii Europejskiej. To ponad osiem milionów złotych.

Z kolei Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało właśnie klasztorowi 790 tysięcy złotych. A kilka miesięcy temu projekt dofinansowany został także z budżetu państwa.

Pieniądze zostaną przeznaczone na renowację wnętrz pałacu archimandrytów.

- Z zewnątrz pałac jest wyremontowany, ale wnętrza to tylko puste, w wielu miejscach zaniedbane, mury. Wypełni je biblioteka ze starodrukami. Będzie to jedyna w Polsce z tak imponującym zbiorem, bo najstarsze egzemplarze sięgają nawet pięciuset lat wstecz. Powstanie m.in. bardzo nowoczesna aula, gdzie będą odbywać się prelekcje czy wystawy - opowiada dr Adam Musiuk, doradca inwestycyjny monasteru.

Inwestycja ma kosztować 11 milionów złotych. Po podpisaniu umowy zostanie wyłoniony projektant. Potem, na około półtora roku, wejdą tam robotnicy. A za dwa lata z pałacu będą mogli korzystać turyści, pielgrzymi, naukowcy.

Dr Adam Musiuk zdradził też, że trwają rozmowy i poszukiwanie fachowców, którzy podjęliby się odtworzenia historycznych fresków w cerkwi Zwiastowania NMP. W tej sprawie był w Czarnogórze.

- Pierwotne freski także wykonywał mnich z Serbii. Zależałoby nam, by to było historyczne odtworzenie. A na Bałkanach wciąż istnieje tradycja wykonywania fresków i prawdopodobnie tam uda się nam znaleźć najlepszych specjalistów - mówi Adam Musiuk. Podkreśla jednak, że odrestaurowanie fresków to na razie odległe plany klasztoru.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny