Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Modny powrót do wiejskiej tradycji

Olga Prusińska
Pawie oczka doskonale wygladają na ścianie
Pawie oczka doskonale wygladają na ścianie http://www.naklejkolandia.pl
Styl zwany folkiem sięga jedynie do detali rodem z wiejskiej chaty. Do nowoczesnych, często dosyć surowych wnętrz wprowadza się na przykład pojedyncze meble, kufry, stoły, ławki, serwety, pasiaste dywany.

- Doskonały efekt możemy osiągnąć malując ścianę w stylu łowickiego pasiaka - mówi Izabella Korol, architekt wnętrz z Art-Studio w Białymstoku. - Ściana w kolorach czerwonym, zielonymi i różowym na pewno będzie dominującym elementem w wystroju wnętrza. Z bezosobowego, podobnego do innych pomieszczeń uczyni prawdziwą perełkę.
Jeżeli mamy wątpliwości, jakich wzorów i kolorów użyć, wystarczy wybrać region, którym chcemy się inspirować i obejrzeć zdjęcia np. zespołu Mazowsze lub Śląsk.
- Pozwoli to wybrać wzory lub kolorystykę, która nam najbardziej odpowiada - tłumaczy Izabella Korol. - Szukając inspiracji można też pogrzebać w skarbach głęboko przechowywanych przez mamy lub babcie, wyciagnąć haftowane serwety, szydełkowe narzuty lub tak kiedyś popularne naczynia z Bolesławca i użyć ich do dekoracji współczesnych, najlepiej surowych, utrzymanych w stonowanej kolorystyce wnętrz.

Umiar bardzo wskazany

Urządzając mieszkanie zainspirowane folklorem, tak jak i przy innych stylach, aby osiągnąć jak najlepszy efekt należy zachować umiar.
- Nie możemy z domu zrobić skansenu czy muzeum etnograficznego - tłumaczy pani architekt. - Trzeba wybrać jeden dominujący element, kilka detali, a całą resztę sprzętów i kolorów, najlepiej monochromatyczną, pozostawić jako tło. Albo odwrotnie - użyć wiele ornamentów, zestawić je z różnymi meblami, ażurowymi dywanikami, serwetkami z babcinym wzorem, pasami na ścianie, ale wszystko utrzymać w jednorodnej kolorystyce, decydując się najwyżej na jeden mocny akcent w ulubionym kolorze.
Do urządzenia tak stylowego pomieszczenia mogą przydać się wzorzyste tapety, rodem z wiejskiej chaty, dywan z filcu inspirowany kurpiowską wycinanką lub wykonane współcześnie nowe desingerskie lampy ze splecionej słomy lub z filcu.

Nowoczesność w ludowej oprawie

- Wiele elementów dekoracyjnych możemy zrobić samodzielnie - podpowiada pani Izabella. - Gotową kalkomanią ozdobimy meble, z siwaków kupionych w Cepelii lub na targach staroci, wykonamy bardzo oryginalne lampy.
Folk w domu to także urządzenie pomieszczeń w stylu wiejskiej chaty.
- We wnętrzach z kamiennymi ścianami, drewnianymi malowanymi ławami, dębowymi stołami i kaflowymi piecami każdy czuje się ciepło i przytulnie - mówi Izabella Korol. - Osoby odważne mogą do takiego wnętrza wstawić bardzo nowoczesne meble - skórzaną kanapę, szkalny stolik i zawiesić bardzo współczesną, chromowaną halogenową lampę. Z takiego miksu powstanie również styl folk w nieco innym charakterze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny