MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie

OPRAC.:
Jacek Kmiecik
Jacek Kmiecik
fcnordsjaelland/Instagram
Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Są przygotowywane w duńskiej Superligaen. Teraz prowadzą FC Nordsjaelland do drugiego tytułu mistrzowskiego w historii.

W Danii zwyczajowo uważa się FC Kopenhagę i FC Midtjylland za gigantów, ale Nordschelland się z tym nie zgadza. I jeśli według wyników zespół wyprzedził wyżej wymienionych rywali tylko w tym sezonie, to pod względem liczby czołowej młodzieży już dawno doszedł do ich poziomu. Mohammed Kudus, Mikkel Damsgaard i Kamal Sulemana grają teraz w bardziej znanych klubach (odpowiednio – Ajax Amstrdam, Sampdoria Genua i Stade Rennais), ale zaczynali w Nordsjaellandzie.

Klub stawia na młodych – i to przynosi efekty. Kto ciągnie drużynę, która w zeszłym sezonie walczyła o przetrwanie, a teraz walczy z uwagą skautów z klubów z najwyższych lig?

Nordsjaelland to najmłodszy zespół w Europie

Zespół prowadzi w mistrzostwach Danii, a główną w tym rolę odgrywa młodzież. Średni wiek zespołu to 22,3 lata, a zawodnicy U-21 otrzymują 73,7 procent całego czasu gry. Dla porównania, wśród klubów z pierwszej piątki Europy – FC Barcelona ma najlepszy wynik w drugim wskaźniku – 29,5 procent.

Normalnie Nordsjaelland nie zajmował tak wysokiego miejsca w tabeli – ten sezon jest pod wieloma względami przełomowy dla klubu. W poprzedniej kampanii zespół był generalnie na skraju degradacji: obecni liderzy wtedy się docierali. A teraz już zbierają wszystkie nagrody ligowych Piłkarzy Miesiąca. Andreas Schelderup, Ernest Nuama, Mads Bidstrup i Adamo Nagalo – lista talentów Nordsjaelland jest długa, ale lepiej zacząć ich poznawać!

Andreas Schelderup – lider, który odmówił Liverpoolowi

Schelderup jest prawdopodobnie najważniejszym zawodnikiem w zespole. Nie Duńczyk, ale też Skandynaw – pochodzi z Norwegii. Nominalnie skrzydłowy, ale potrafi grać na środku ataku. W tym sezonie strzelił już 10 goli i prowadzi w klasyfikacji strzelców Superligaen.

W wieku 16 lat Andreas był na próbach w PSV Eindhoven, Ajaxie Amsterdam, Atalancie Bergamo, Juventusie Turyn, Bayernie Monachium i Liverpoolu. Ten ostatni zaproponował mu nawet pobyt w ich akademii, ale Norweg udał się do Norschelland, który nagle pojawił się na horyzoncie.

– Wolałem grać tutaj w podstawowym składzie niż w Anglii na poziomie U-17 czy U-19 – skomentował swoją decyzję.

Schelderup jest bardzo pracowity. Trenerzy przyznali nawet, że musieli mu zabronić uczestniczenia w dodatkowych treningach. Jest prawonożny, ale jednocześnie doskonale panuje nad lewą nogą – a to bardzo pomaga mu w ogrywaniu przeciwników. Już ze względu na swój doskonały drybling jest porównywany do Edena Hazarda i Jacka Grealisha.

Norweg Andreas Schelderup, który odmówił Liverpoolowi
Norweg Andreas Schelderup, który odmówił Liverpoolowi @fcnordsjaelland/Twitter

Andresa Iniestę nazywa swoim idolem, ale wspomina także Martina Odegaarda i Erlinga Haalanda. Z tym ostatnim może grać w dającej się przewidzieć przyszłości – angielska czołówka chce go przechwycić już tej zimy. I na razie tylko Sevilla doszła do konkretów – Hiszpanie zaoferowali Norschellandowi 10 milionów euro i odmówiono im.

Wypożyczony z Brenford rozgrywający Mads Bidstrup

Bidstrup ma 21 lat. Pomocnik należy do Brentford, w Anglii nie radził sobie zbyt dobrze, dlatego w styczniu 2022 roku trafił na półtora roku do Nordsjaelland. I w tym czasie Duńczyk został jednym z liderów zespołu.

Lubi przerywać ataki wślizgami. Nawiasem mówiąc, pod względem liczby wślizgów pomocnik jest najlepszy w Superligaen – wykonał ich 56. Mads imponuje również kreowaniem akcji. Wie, jak rozegrać piłkę, jego percepcja sprawia, że ​​reszta drużyny działa na granicy swoich możliwości. Już za to eksperci nazywają go najlepszym nabytkiem ostatnich okien transferowych w duńskiej lidze.

Jeśli utrzyma formę do końca sezonu, to po powrocie do Brentford może powalczyć o miejsce w składzie. A potem może pójść jeszcze wyżej!

Utalentowany Ghańczyk, który mógł pomóc reprezentacji w Katarze

Ernest Nuama, 18-letni skrzydłowy również wyrobił sobie markę w tym sezonie. W ubiegłym roku przeniósł się do Danii z ghańskiej akademii piłkarskiej, z którą Nordsjaelland ma podpisaną umowę współpracy. Nawiasem mówiąc, wcześniej do klubu trafili z niej Mohammed Kudus i Kamal Suleman.

Nuama preferuje grę na prawej stronie, ale również dobrze prezentuje się w środku ataku. W zeszłym sezonie został sprowadzony do klubowej kadry, więc nie zdążył się wykazać. A w obecnej kampanii zaufali mu od razu i się nie zawiedli – strzelił 5 goli i zaliczył 3 asysty w 17 meczach oraz wejście na wstępną listę reprezentacji Ghany na mistrzostwa świata 2022.

Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie
@fcnordsjaelland/Twitter

Drybling i szybkość to jego główne atuty. Jest bardzo zwinny i precyzyjny, co pozwala mu tworzyć niebezpieczne sytuacje. Z wykończeniem także znakomicie sobie radzi – dlatego dla obrony przeciwnika zawsze stanowi zagrożenie. Jeśli po przerwie będzie się rozwijał w tym samym duchu, to latem wyjedzie ligi z Top 5 Europy.

Obrońca z Burkina Faso, który wykorzystał szansę

Adamo Nagalo to środkowy obrońca z Burkina Faso. Ma 20 lat. W Danii jest już drugi rok, przeniósł się z tej samej ghańskiej akademii piłkarskiej, co Nuama. Dostał szansę w zeszłym sezonie: Nordsjaelland kupił go zimą, aby lepiej przygotować się do walki o przetrwanie, ale na kilka tygodni przed wznowieniem ligowych rozgrywek chłopak doznał kontuzji – i trener zaufał młodemu Adamo.

Burkińczyk w pełni wykorzystał szansę – wywalczył sobie stałe miejsce w składzie i ani myśli o roli rezerwowego. W tym sezonie Nagalo został niekwestionowanym obrońcą pierwszego wyboru i stworzył silny duet stoperów z 33-letnim Keanem Hansenem. Dzięki temu Nordsjaelland w 17 kolejkach straciło jedynie 13 bramek – najlepszy wynik w lidze.

Latem obrońca mógł trafić do Fenerbahce Stmabuł, ale zdecydował się pozostać w Danii. Marzy o grze w Anglii lub Niemczech. Możliwe, że jego marzenie wkrótce się spełni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening kadry Michała Probierza przed EURO 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młode talenty światowego futbolu nie gromadzą się w topowych klubach. Przygotowywane są w duńskim Nordsjaellandzie - Sportowy24

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny