Mistrzostwa Polski w Opolu. Juvenia Białystok przywiozła medale

Karol Potaś
Natalia Maliszewska pokazała w Opolu mistrzowską formę i w nagrodę dostała powołanie na mistrzostwa świata Wojciech Wojtkielewicz
Juvenia Białystok zaliczyła obfite, medalowe łowy na mistrzostwach kraju w Opolu . Szczególne powody do zadowolenia ma Rafał Anikiej.

17-letni Anikiej zdobył aż trzy złote medale. Wygrał bieg na 500 i 3000 metrów, a trzecie zwycięstwo zaliczył w sztafecie na 5000 metrów, gdzie wystąpił razem z kolegami z Juvenii: Bartoszem Konopko, Szymonem Wilczykiem i Bartoszem Bieleckim. Świetny występ dał mu pierwszy w karierze mistrzowski tytuł w wieloboju.

Zadowolony z siebie może też być Konopko, który wygrał starty na 1500 oraz 1000 metrów, a piątą pozycję zajął w superfinale na 3000 metrów. Dzięki temu doświadczony łyżwiarz zajął drugie miejsce w klasyfikacji wielobojowej. Mogło być jeszcze lepiej, ale na koronnym dystansie 500 metrów Konopko zaliczył upadek, grzebiąc szansę na zwycięstwo.

Dwa ostatnie krążki wśród panów – brązowe – zdobyli jeszcze Bielecki (500 metrów) i Wilczyk (1500 metrów).

Z równie dobrej strony zaprezentowały się podlaskie łyżwiarki. Natalia Maliszewska nie miała sobie równych na 500 i 3000 metrów (superfinał) oraz w sztafecie na 3000 metrów, gdzie wystąpiła wraz z Patrycją Maliszewską, Patrycją Markiewicz i Nikolą Mazur (wszystkie Juvenia). Do tego dorobku młodsza z sióstr Maliszewskich dołożyła jeszcze srebro na 1500 metrów, co dało jej też drugie miejsce w wieloboju.

Dwa trzecie miejsca indywidualne Mazur zdobyła natomiast – w biegu na 500 i 1000 metrów.

O pechu może mówić za to Patrycja Maliszewska, która wraca do startów po długiej przerwie związanej z kontuzją. Podlasianka zaliczyła upadek w biegu na 500 metrów i wróciła z Opola bez indywidualnego miejsca na podium.

Po zakończeniu krajowego championatu powołania na mistrzostwa świata w Rotterdamie, które odbędą się w dniach 10-12 marca, dostali z Juvenii Natalia Maliszewska i Anikiej.

– Chciałabym, by przynajmniej na jednym dystansie nasi zawodnicy zajęli miejsca w dwunastce – mówi na stronie TVP trenerka kadry Polski Anna Lukanowa – Jakubowska.