Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ministerstwo ogłosiło nowe kierunki zamawiane. Studenci dostaną po tysiąc złotych, ale nie wszyscy są zainteresowani. (wideo)

Marta Gawina
Moje stypendium będę odkładać na nowy komputer – mówi Justyna Dondziło, studentka pierwszego roku matematyki na Politechnice Białostockiej
Moje stypendium będę odkładać na nowy komputer – mówi Justyna Dondziło, studentka pierwszego roku matematyki na Politechnice Białostockiej Fot. Wojciech Oksztol
Matematyka, budownictwo, energetyka, ale też studia międzywydziałowe czy kierunki niszowe. Ministerstwo nauki ogłosiło właśnie listę kierunków ważnych dla polskiej gospodarki.

Zamówione kierunki

Zamówione kierunki

automatyka i robotyka
biotechnologia
budownictwo
chemia
energetyka
fizyka/fizyka techniczna
inżynieria materiałowa
inżynieria środowiska
matematyka
mechanika i budowa maszyn
mechatronika
ochrona środowiska
wzornictwo
kierunki unikatowe, makrokierunki, studia międzywydziałowe, oparte na 14 kierunkach zamawianych

To na nich od nowego roku akademickiego będzie można zdobyć wysokie stypendia.

Tysiąc zł co miesiąc to dobra zachęta dla studentów - mówi Piotr Milewski, maturzysta z II Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Narewskiej w Białymstoku.

Planuje naukę na gospodarce przestrzennej lub matematyce. Ten ostatni kierunek znalazł się na liście zamówień Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, która właśnie została ogłoszona. Będzie obowiązywać od nowego roku akademickiego.

Resort wskazał 14 kierunków ważnych dla polskiej gospodarki. Żeby zachęcić młodzież do studiowania na nich, oferuje wysokie stypendia dla najlepszych.

- Nowością są studia międzywydziałowe czy makrokierunki, oparte na podstawowych zamówieniach. Uczelnie mogą je wskazać same - mówi Bartosz Loba, rzecznik MNiSW.

Czy na zamówieniach skorzystają przyszli studenci białostockich uczelni, okaże się za kilka miesięcy. Szkoły wyższe muszą najpierw przystąpić do ministerialnego konkursu i zdobyć odpowiednią liczbę punktów.

- Na pewno przystąpimy do tego konkursu - mówi dr Jolanta Koszelew, prodziekan Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. W tym roku na uczelni jest siedem zamówień. Ponad 200 studentów ma przyznane stypendia. - Ale zamówienia to też atrakcyjniejsze zajęcia, wykłady z zaproszonymi gośćmi, wycieczki, wsparcie dla kół naukowych - dodaje dr Jolanta Koszelew.

Czy 1000 zł miesięcznie to wystarczająca zachęta, by studiować kierunki zamawiane? Zagłosuj w naszej sondzie. Znajdziesz ją w linku z prawej strony artykułu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny