Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowe Centrum Dializ w budynku MSWiA. Nowa stacja dializ będzie miała 16 stanowisk (wideo)

Magdalena Kuźmiuk
Stanowiska wyposażone są w wygodne fotele. Pacjenci mają do dyspozycji telewizory, w czasie dializy zapewniamy im posiłek, kawę, herbatę. W końcu  będą u nas spędzać cztery godziny trzy razy w tygodniu – pokazuje dr Marek Kalinowski, szef nowo powstałej stacji.
Stanowiska wyposażone są w wygodne fotele. Pacjenci mają do dyspozycji telewizory, w czasie dializy zapewniamy im posiłek, kawę, herbatę. W końcu będą u nas spędzać cztery godziny trzy razy w tygodniu – pokazuje dr Marek Kalinowski, szef nowo powstałej stacji. Wojciech Wojtkielewicz
W Białymstoku rusza nowa stacja dializ. W nowoczesnym ośrodku mieszczącym się w budynku szpitala MSWiA będzie 16 stanowisk, co pozwoli na objęcie opieką 90 pacjentów. Świadczenia są bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ.

- Długość życia wydłuża się, w związku z tym chorych z niewydolnością nerek pojawia się coraz więcej - zwraca uwagę dr Marek Kalinowski, dyrektor nowo powstałej stacji dializ prowadzonej przez Międzynarodowe Centrum Dializ. - Według ostatnich raportów NFZ, Podlasie cierpi na niedobór stanowisk dializacyjnych. Stacja jest więc bardzo potrzebna.

Powstała w Białymstoku w budynku szpitala MSWiA przy ulicy Fabrycznej. To nowoczesny, dwupiętrowy ośrodek, o powierzchni 705 m kw. Teraz w stacji znajduje się pięć wygodnych stanowisk dializacyjnych, ale docelowo będzie ich 16. Pozwoli to na objęcie specjalistyczną opieką 90 pacjentów.

Nowa stacja dializ wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt. Spełnia wszystkie wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia, np. zapewnienie dializowanym dojazdu na i z zabiegu, posiłek, ciepłe napoje.

Wszystkie świadczenia są bezpłatne, realizowane w ramach kontraktu z NFZ. W stacji zatrudniona jest wykwalifikowana kadra - dwóch lekarzy nefrologów, sześć pielęgniarek z wieloletnim doświadczeniem w pracy w stacji dializ.

Nowa stacja dializ blisko szpitala MSWiA

Stacja mieści się blisko szpitala, co pozwala w kompleksowy sposób zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów, co jest szczególnie ważne w sytuacjach zagrożenia życia.

- Wszystko wskazuje na to, że od stycznia chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek będą mogli tutaj korzystać także z konsultacji lekarzy specjalistów w poradni nefrologicznej - mówi dr Marek Kalinowski.

Dializa jest procedurą ratującą życie. Chorzy z przewlekłą niewydolnością nerek muszą być poddawani dializoterapii - oczyszczaniu krwi z toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii - co najmniej trzy razy w tygodniu. Każdy zabieg trwa średnio 4-5 godzin. Zaprzestanie terapii prowadzi do zatrucia organizmu, czego konsekwencją jest śmierć pacjenta.

- Oprócz stacji przy ulicy Fabrycznej, dializy będą wykonywane także w Szpitalu Specjalistycznym im. Dłuskiego, a także w Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. Tak, jak to było do tej pory - mówi Adam Dębski, rzecznik prasowy podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny