MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miasto wyremontuje w pierwszej kolejności najbardziej zniszczone obiekty

Aneta Boruch
Kapiąca woda zbiera się w wiaderku - pokazuje Mariola Gęgotek, dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 8, które przez ponad pół wieku nigdy nie było remontowane. Pracownicy w oczekiwaniu na modernizację tak sobie muszą radzić ze starą infrastrukturą.
Kapiąca woda zbiera się w wiaderku - pokazuje Mariola Gęgotek, dyrektorka Przedszkola Samorządowego nr 8, które przez ponad pół wieku nigdy nie było remontowane. Pracownicy w oczekiwaniu na modernizację tak sobie muszą radzić ze starą infrastrukturą. Wojciech Wojtkielewicz
20 boisk, 21 sal gimnastycznych, docieplenia i inne prace do wykonania w miejskich szkołach, żłobkach i przedszkolach trafiły na listy rankingowe. I w takiej kolejności będą realizowane w najbliższych latach

Budynek Przedszkola Samorządowego nr 8 przy ul. Nowogródzkiej nigdy nie był remontowany. A działa już ponad pół wieku. - To jest nasza tzw. ściana płaczu - pokazuje piwnicę Mariola Gęgotek, dyrektorka PS 8. - Gdy zaczynają się deszcze cieknie nam po niej woda, wychodzi grzyb i dozorcy muszą ją odgrzybiać. Osuszenie i izolacja fundamentów są najważniejsze. Mam teraz trzy zalecenia sanepidu, dotyczące łazienek, kuchni i chodników.

Placówka znalazła się na czele listy przedszkoli, przeznaczonych do termomodernizacji. Miasto przygotowało pięć takich list. Umieściło na nich w kolejności od najpilniejszych, planowane inwestycje w placówkach edukacyjnych. Ma powstać 20 boisk przyszkolnych, infrastruktura lekkoatletyczna przy 22 placówkach, 21 sal gimnastycznych. 21 przedszkoli i 18 szkół zostanie docieplonych.

Na listach znalazły się szkoły, przy których w najbliższych latach mają powstać nowe boiska. Ale też są tam placówki, które boiska już mają. Te jednak wymagają inwestycji w infrastrukturę lekkoatletyczną. Są również takie, które potrzebują nowych sal gimnastycznych. Kiedy powstaną poszczególne obiekty, zależy od pieniędzy w miejskiej kasie.

- Najszybciej powstaną boiska przyszkolne, do końca 2017 roku - zapowiada prezydent Tadeusz Truskolaski. - Brakującą infrastrukturę lekkoatletyczną planujemy uzupełnić do 2019 roku. Powstanie z kolei sal gimnastycznych to plan na wiele lat.

Jedną z placówek najpilniej potrzebujących boiska jest Zespół Szkół Gastronomicznych przy ul. Knyszyńskiej. Ta szkoła teraz w ogóle nie ma takiego obiektu.

- Mamy plac trawiasty, na którym realizujemy część zajęć, boiska są nam potrzebne jak tlen - nie kryje Marek Józefowicz, dyrektor Zespołu Szkół Gastronomicznych. - To najważniejsze, co w tej szkole należy zrobić. Mamy ponad 800 uczniów i salę gimnastyczną najmniejszą, jaka może być.

Jeśli chodzi o termomodernizacje to miasto zapowiada, że prace przy przedszkolach powinny potrwać do końca 2018 roku, w szkołach do końca 2020 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny