MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Masz problem w ZUS?

(jmk)
Na Państwa pytania, dotyczące ubezpieczeń społecznych, odpowiadała Anna Krysiewicz, rzecznik prasowy ZUS, oraz Bogdan Pierwienis, zastępca dyrektora do spraw świadczeń Oddziału Wojewódzkiego ZUS w Białymstoku.

Zofia z Wasilkowa: Mam 55 lat i obecnie jestem bez prawa do zasiłku. Mam wypracowane ponad 30 lat. Co mam zrobić, żeby nie stracić prawa do wcześniejszej emerytury?

- Aby przejść na emeryturę po 30 latach pracy, jeśli w bieżącym roku ukończyła Pani 55 lat, muszą być spełnione pewne warunki. Musi Pani przed złożeniem wniosku o emeryturę być pracownikiem, przez ostatnie 24 miesiące podlegać ubezpieczeniu emerytalnemu i rento-wemu oraz pracować co najmniej przez 6 miesięcy, bez przystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego. Dotyczy to wszystkich kobiet, które są w podobnej do Pani sytuacji.

Czytelniczka z Białegostoku: Mam 59 lat i brakuje mi czterech miesięcy do 20 lat pracy. Czy mam szansę, by przejść na rentę?

- W miesiącu, w którym ukończy Pani 60 lat, może Pani złożyć wniosek o tak zwaną emeryturę niepełną. Przysługuje ona wszystkim kobietom, które ukończyły 60 lat i mają udokumentowane co najmniej 15 lat pracy. Do tego okresu zalicza się lata składkowe, nieskładkowe oraz uzupełniające. Pełną informację uzyska Pani w ZUS, przedstawiając całą dokumentację. Prawo do renty jest uzależnione od tego, czy zostanie Pani uznana przez lekarza orzecznika za osobę niezdolną do pracy.

Zbyszek: Jestem teraz na świadczeniu przedemerytalnym. Mam przepracowane 38 lat, z czego pięć lat w szczególnych warunkach. Czy mam możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę?

- Niestety, aby uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury, trzeba udokumentować co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych.

Czytelnik: Mam 56 lat i jestem na świadczeniu przedemerytalnym. Obliczono mi kapitał początkowy, z którego wyszedł niski procent. Czy ten kapitał to już moja emerytura? Czy da się go ponownie obliczyć?

- Wysokość kapitału początkowego będzie miała wpływ na przyznaną emeryturę, ale nie jest ona z nią równoznaczna. Składając dodatkowe dokumenty, dotyczące osiąganych wynagrodzeń, można ubiegać się o ponowne naliczenie wysokości kapitału początkowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny