Martyna Ziziuk wicemistrzynią Polski w szachach szybkich

Martyna Tochwin
12-letnia Martyna Ziziuk na swoim koncie ma sporo zwycięstw. Ale srebrny medal mistrzostw Polski to jej największy dotychczasowy sukces. fot. Martyna Tochwin
12-letnia Martyna Ziziuk z klubu LUKS Orient Sokółka zdobyła srebrny medal podczas Mistrzostw Polski Juniorów w szachach szybkich.

Bardzo się cieszę. Nie spodziewałam się, że zdobędę medal, a tu taka niespodzianka - mówi szczęśliwa Martyna Ziziuk z Sokółki. Podczas rozgrywanych w Warszawie Mistrzostw Polski Juniorów oraz Pucharze Polski Młodzików w Szachach Szybkich zdobyła srebrny medal.

W stolicy spotkało się 743 najbardziej utalentowanych młodych ludzi z całej Polski. Klub Szachowy LUKS Orient Sokółka reprezentowało ośmiu zawodników: Martyna Ziziuk, Aleksandra Chmielecka, Szymon Zajkowski, Szymon Miroń, Michał Miroń, Marcin Kułak i Michał Kułak.

Martyna Ziziuk po zaciętej walce zdobyła srebrny medal z wynikiem 8,5 pkt. Do złotego medalu zabrakło jej tylko 1/2 pkt.

Tym samym znalazła się w doborowym towarzystwie. Wyprzedziła ją tylko Agata Stebel z UKS Ognisko Rydułtowy, srebrna medalistka Mistrzostw Polski z 2010 roku. Brązowy medal zdobyła zaś Alicja Śliwicka z UKS OPP Toruń, mistrzyni Europy do lat 10.

Sukces Martyny to powód do radości dla całego klubu. Jej medal jest bowiem pierwszym tak prestiżowym zwycięstwem wśród młodych zawodników klubu Orient Sokółka.

Martyna podczas trzech dni turnieju rozegrała 11 partii szachowych. Siedem wygrała, trzy zremisowała, jedną przegrała.

Zaczynając szachowe zmagania w Warszawie zajmowała 22. miejsce w rankingu FIDE. W drodze do zwycięstwa okazała się lepsza niż zawodnicy zajmujący czołowe miejsca w rankingu. Jej zwycięstwo było więc tym większą niespodzianką. Także dla samej Martyny, która była przekonana, że zajęła trzecie miejsce.

- Po zakończeniu ostatniej partii bardzo się ucieszyłam, bo już wiedziałam, że zdobyłam brązowy medal. Razem ze znajomymi wyszliśmy z sali, gdzie były rozgrywane partie, żeby się trochę przejść. Wszyscy mi gratulowali, dziękowali. O tym, że zdobyłam srebro dowiedziałam się dopiero jak wróciłam na salę. Wtedy zobaczyłam wyniki na tablicy. Nawet nie potrafię opisać, jak się ucieszyłam - opowiada Martyna.

Martyna Ziziuk

Sokólska zawodniczka ma 12 lat. Od września rozpocznie naukę w szóstej klasie szkoły podstawowej. Zaczęła grać w szachy jako siedmiolatka. Najpierw w kółku szachowym, potem w klubie. Jej trenerem od początku jest Józef Bochenko.

Dwa lata temu Martyna została powołana do kadry województwa podlaskiego.