Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Martwy żubr w Puszczy Augustowskiej. Zdechł po walce z innym żubrem

krk
Emilia Puczyłowska, Nadleśnictwo Płaska
Na terenie Nadleśnictwa Płaska znaleziono martwego żubra. Wezwany na miejsce Powiatowy Lekarz Weterynarii stwierdził, że przyczyną śmierci było zakażenie ran, jakie osobnik odniósł w wyniku starcia z innym żubrem.

W poniedziałek 2 września podleśniczy pracujący w leśnictwie Hanus, zauważył wczesnym rankiem nieruchomy, ciemny kształt na śródleśnej łące. Zaciekawiony tym nietypowym widokiem zaczął go obserwować przez lornetkę.

We mgle kształt był trudny do rozpoznania – relacjonuje leśnik. Ostrożnie podszedł bliżej i zobaczył żubra w nienaturalnej pozycji. Zwierzę leżało na boku. - Obserwowałem go przez dłuższą chwilę. Nie dawał oznak życia - opowiada podleśniczy. Zwierzę było martwe. Zarówno zapach jak i wygląd żubra świadczyły, że nie żyje już od jakiegoś czasu. Podleśniczy natychmiast przekazał informację do Nadleśnictwa. Wezwano Policję oraz Powiatowego Lekarza Weterynarii. Na miejscu dokonano wnikliwych oględzin, które miały na celu ustalenie przyczyny zgonu zwierzęcia. Weterynarz wykluczył udział człowieka. Na ciele żubra stwierdzono rany kłute, które powstałe najprawdopodobniej w wyniku starcia z innym osobnikiem. Młody żubr padł na skutek zakażenia ran.

Gródek. Drapieżnik zabił młodego bociana. Krowy próbowały ratować ptaka [ZDJĘCIA]
Martwy żubr to czteroletni byk, który trafił do Puszczy Augustowskiej w ramach projektu „Kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe". 5 kwietnia 2018 roku do Puszczy Augustowskiej wsiedlono siedem osobników pochodzących z Puszczy Boreckiej – 5 krów i 2 byki. Wkrótce stado powiększyło się o nowych członków – dorosłego byka, który od dłuższego czasu samotnie przemierzał puszczańskie ostępy, oraz cielę jałówkę.

Według danych z Księgi Rodowodowej Żubrów w 2018 roku w Polsce żyło 1820 żubrów. Dzięki wieloletniej współpracy licznego grona osób – naukowców, leśników i przyrodników, gatunek znajdujący się jeszcze przed wojną na skraju wymarcia, dziś szybko zwiększa swą liczebność oraz areał występowania. Jednak każda strata osobnika jest bolesna dla odtwarzanej populacji.

Źródło: Aleksandra Masiejczyk Nadleśnictwo Płaska

Las dla łosi to już za mało. Ostatnio coraz częściej szukają nowych przygód i atrakcji w Białymstoku. Gdzie można je spotkać, zobaczcie sami...Mieszkańcy podróżujący autobusem 113 jadącym w kierunku Pikniku Militarnego byli świadkami zabawnej sytuacji.Drogę na chwilę zablokował łoś. Zwierzę nie bało się samochodów i początkowo nie spieszyło się z zejściem z jezdni. Wyglądało to tak, jakby łoś zastanawiał się w którym kierunku się udać.Po chwili zbiegł jednak z drogi i pognał w kierunku lasu. Zwierzę wzbudziło duże zainteresowanie wśród pasażerów autobusu.

Łosie szalały po Białymstoku i regionie. Pamiętacie? [HITY INTERNETU]

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny