Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maria Rostworowska - Szczery artysta. O Karolu Hubercie Rostworowskim

Jerzy Doroszkiewicz
Maria Rostworowska jest romanistką, tłumaczem literatury i nauczycielem języka francuskiego w Instytucie Francuskim oraz w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przetłumaczyła m.in. książki Jeana Giono, Jeana Marie Lustigera, Henri de Lubaca, Jeana Guittona i Jacques'a Lanzmanna oraz Abbe Pierre`a i Andre Lemaire'a.
Maria Rostworowska jest romanistką, tłumaczem literatury i nauczycielem języka francuskiego w Instytucie Francuskim oraz w Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Przetłumaczyła m.in. książki Jeana Giono, Jeana Marie Lustigera, Henri de Lubaca, Jeana Guittona i Jacques'a Lanzmanna oraz Abbe Pierre`a i Andre Lemaire'a. Wydawnictwo Znak
Szczerym artystą nazwała Karola Huberta Rostworowskiego jego biografka - Maria Rostworowska. Dziś zapomniany dramaturg z pierwszego 30-lecia XX wieku był ważną postacią nie tylko kulturalnego życia Krakowa, ale i całej Polski.

Tak ważną, że stał się pierwowzorem postaci Młodego Człowieka/Huberta w dramacie „Brat naszego Boga” Karola Wojtyły. Kiedy papież był w Polsce, ministrem był syn dramaturga - Marek, któremu św. Jan Paweł II zarzucił zapominanie o twórczości ojca w Polsce.

A twórczość to była konserwatywna, sam literat związany był silnie z endecją i silnie wierzący. Jak piszą mu współcześni - nie była to jednak wiara dewocyjna, a raczej inteligencka. I za takie właśnie - inteligenckie i erudycyjne uważane były dramaty Rostworowskiego. Pisarz często zabierał głos w sprawach politycznych, ale też nie bał się stawać w obronie książek zwyczajnie wartościowych. Tak stało się, kiedy Kościołowi katolickiemu podpadło „Niebo w płomieniach” Jana Parandowskiego.

Niewiele osób dziś pamięta, że zanim Karol Hubert Rostworowski zdecydował się poświęcić literaturze, z powodzeniem próbował sił w muzyce, jako kompozytor. Dzięki jego tekstom wielkie kreacje mógł stworzyć legendarny aktor Ludwik Solski. Sam literat też potrafił budzić emocje, nie kryjąc się ze swoim światopoglądem. Choć dziś teatr poszukuje tekstów nawiązujących do współczesności, warto pamiętać o klasyce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny