Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mamy mniej krów, ale dają one więcej mleka

Barbara Kociakowska [email protected]
Mamy mniej krów, ale dają one więcej mlekaGospodarstwa zajmujące się produkcją mleka szybko się zmieniają. Powiększają stada, pracują też nad wydajnością produkcji.
Mamy mniej krów, ale dają one więcej mlekaGospodarstwa zajmujące się produkcją mleka szybko się zmieniają. Powiększają stada, pracują też nad wydajnością produkcji. Archiwum
Jak wynika z danych zawartych w raporcie Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, pogłowie krów w Polsce zmniejsza się od 2009 roku.

Są już wstępne dane GUS dotyczące minionego roku. Wynika z nich, że w porównaniu do 2013 r. (grudzień do grudnia) pogłowie krów  mlecznych zmniejszyło się o 2,2  proc. (ponad 51 tys. sztuk). Spowodowane było to przede wszystkim zapaścią na rynku mleka, która przyczyniła się do obniżenia cen surowca w skupie oraz groźbą kar za przekroczenie kwot mlecznych.

Stada będą większe
Specjaliści z Agencji Rynku Rolnego przewidują, że w I półroczu tego roku utrzyma się tempo spadku pogłowia krów mlecznych oraz zmniejszania się liczby gospodarstw zajmujących się produkcją mleka.
Marta Skrzypczak, analityk Banku Gospodarki Żywnościowej uważa, że po zniesieniu kwot mlecznych liczba gospodarstw zajmujących się produkcją mleka będzie się zmniejszać.
- Trudno będzie utrzymać się gospodarstwom mającym  5-10 krów - tłumaczy.
Rolnicy będą musieli więc rezygnować z produkcji albo powiększać swoje stada.

Systematycznie przybywa krów będących pod oceną wartości użytkowej. W całym kraju liczba ocenianych stad wzrosła o 427, a krów o 38643.  Na koniec 2014 r. udział krów ocenianych w całym pogłowiu bydła mlecznego wyniósł prawie 33 proc. (w porównaniu do końca roku 2013 wzrósł o 2,4 proc.).

- W województwie podlaskim  liczba ocenianych stad w 2014 r. wzrosła o 174 , natomiast liczba ocenianych krów wzrosła o 8922 sztuki

- mówi Dariusz Wojtulewicz, kierownik działu oceny wartości użytkowej bydła Podlaskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Co trzecia krowa jest pod oceną
Pomimo tego systematycznie spada pogłowie krów, produkcja mleka rośnie. Oznacza to, że rolnicy ciągle pracują nad tym, by zwiększać wydajność produkcji. Przeciętna roczna wydajność krów ze stad znajdujących się pod oceną wartości użytkowej w woj. podlaskim wynosiła w minionym roku 7274 kg mleka. W porównaniu do minionego roku wzrosła o 125 kg mleka.
Dla porównania - jak zauważa Marta Skrzypczak - średnia roczna wydajność krów ze stad nie objętych oceną wynosi nie więcej niż 5 tys. litrów.
Udział krów objętych oceną w krajowym pogłowiu krów mlecznych ogółem stanowi w całym kraju 32,9 proc. (w woj. podlaskim 31,91 proc.).
Przeciętna wielkość stada ocenianego w całym kraju wynosi 35,4 sztuki (podlaskie 35,7).
Od kilku lat w Polsce spada pogłowie krów mlecznych, ale jednocześnie rośnie produkcja mleka. Oznacza to, że rośnie wydajność produkcji - coraz więcej krów znajduje się pod oceną wartości użytkowej. To przynosi efekty.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny