Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mały ruch graniczny z Białorusią. Mińsk opóźnia ratyfikację.

(mg)
Umowa o małym ruchu granicznym znacznie ułatwi podróż na Białoruś
Umowa o małym ruchu granicznym znacznie ułatwi podróż na Białoruś fot. Archiwum
Do białoruskiego parlamentu nadal nie trafiła umowa o małych ruchu granicznym. Ambasada Białorusi zapewnia, że ratyfikacja nastąpi jeszcze jesienią. Nie wierzy w to Andrzej Poczobut ze Związku Polaków na Białorusi.

Ludzie z przygranicznych miejscowości bardzo czekają na tę umowę. Chcą jeździć do Polski bez wiz, które są teraz dla nich sporym obciążeniem. Myślę jednak, że władze w Mińsku nie są zainteresowane małym ruchem granicznym - uważa Andrzej Poczobut.

Według niego, powodem jest m.in. polityka gospodarcza Białorusi.

- Otwarcie granicy spowodowałoby, że ludzie jeździliby do Polski na zakupy na przykład po tańszą żywność. To nie na rękę białoruskiej władzy, która jest maksymalnie nastawiona na sprzedaż wewnątrz kraju - dodaje Andrzej Poczobut.

Dlatego nie wierzy, że parlament białoruski, który już rozpoczął swoją sesję, ratyfikuje jesienią umowę o małym ruchu granicznym. Na niej skorzystaliby mieszkańcy także naszego województwa. - Chyba, że będzie to potrzebne ze względów politycznych - podkreśla przedstawiciel ZPB.

Bardziej optymistyczne jest oficjalne stanowisko Ambasady Białorusi w Polsce. - Faktycznie ustawa o małym ruchu granicznym nie trafiła na razie do parlamentu. Ale jest duża szansa, że stanie się to jeszcze jesienią - mówi Aleksei Zelenko, rzecznik ambasady.

Liczą też na to polscy politycy. Nasz kraj zakończył już prace związane z ratyfikacją umowy. W czerwcu podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski.

- Po naszej stronie zostało to załatwione bardzo szybko. Liczymy, że to zmotywuje stronę białoruską. Tak by ruch przygraniczny zaczął obowiązywać jeszcze w tym roku. Żeby w czasie świąt ludzie mogli się już odwiedzać. Jednak pewności mieć nie możemy - mówi podlaski poseł PO Robert Tyszkiewicz.

Mały ruch graniczny to także szansa na ożywienie współpracy gospodarczej, społecznej, kulturalnej między przygranicznymi regionami.

Mały ruch graniczny - wykaz miejscowości

Mały ruch graniczny obejmie ponad tysiąc podlaskich miejscowości położonych w odległości trzydziestu kilometrów od granicy. Wśród nich jest gmina Supraśl, Czarna Białostocka, Michałowo, Bielsk Podlaski, Suchowola, Sokółka, Hajnówka.

Ich mieszkańcy nie będą potrzebowali wiz do przekroczenia granicy z Białorusią. Wystarczą zaświadczenia wydawane na pięć lat. Na podstawie karty MRG w strefie małego ruchu można przebywać do 90 dni w ciągu pół roku i do 30 dni jednorazowo. Podróżny, który będzie chciał wyjechać poza strefę, musi mieć przy sobie wizę.

Pełny wykaz miejscowości objętych małym ruchem granicznym znajdziesz w artykułach:
Mały ruch graniczny Polska - Białoruś. Województwo podlaskie - wykaz miejscowości A - Ł
Mały ruch graniczny Polska - Białoruś. Województwo podlaskie - wykaz miejscowości M - Ż

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny