UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Białostocka Komandoria Zakonu Templariuszy. Nie jest tanio...

  Białostocka Komandoria Zakonu Templariuszy. Nie jest tanio być rycerzem

  Agata Sawczenko

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Staramy się, żeby ludzie postronni nie kojarzyli sobie rycerza stojącego z papierosem albo rozmawiającego przez komórkę - śmieje się Mariusz, współzałożyciel

  Staramy się, żeby ludzie postronni nie kojarzyli sobie rycerza stojącego z papierosem albo rozmawiającego przez komórkę - śmieje się Mariusz, współzałożyciel Białostockiej Komandorii Zakonu Templariuszy. ©Fot. Anatol Chomicz

  Na co dzień studiują, pracują. Ale co niedzielę zakładają lniane koszule, kolczugi, hełmy. Biorą miecze i idą do lasu.
  Staramy się, żeby ludzie postronni nie kojarzyli sobie rycerza stojącego z papierosem albo rozmawiającego przez komórkę - śmieje się Mariusz, współzałożyciel

  Staramy się, żeby ludzie postronni nie kojarzyli sobie rycerza stojącego z papierosem albo rozmawiającego przez komórkę - śmieje się Mariusz, współzałożyciel Białostockiej Komandorii Zakonu Templariuszy. ©Fot. Anatol Chomicz

  Kupują płótno z prawdziwego lnu. Najlepiej na Allegro, bo o wiele taniej niż w zwykłym sklepie. Uszycie bielizny, koszuli, specjalnych nogawic, habitu, płaszcza zajmuje kilka miesięcy.

  I butów ze skóry, które jak ktoś bardzo chce, może nawet uznać za wygodne - pod warunkiem, że szew nie trafi się akurat na podeszwie. Wszystko według XIII-wiecznej mody. I własnoręcznie. To warunek przyjęcia do Białostockiej Komandorii Zakonu Templariuszy.

  Na razie zapaleńców i miłośników średniowiecznej historii w Białostockiej Komandorii jest siedmiu: Mariusz, Hubert, Bartek, Jacek, dwóch Piotrków i od dwóch miesięcy Adam.

  Jest jeszcze kobieta - dziewczyna jednego z Piotrków. Ale ona - choć też oczywiście uszyła sobie strój z epoki, jest trochę z boku. Bo kobiet w prawdziwym zakonie templariuszy przecież nie było.

  Białostocką Komandorię Zakonu Templariusz założyli cztery lata temu Mariusz, Hubert i Bartek. Każdy z nich już wcześniej działał w podobnej organizacji: w Białostockim Bractwie Rycerskim, w bractwie Ferra Corda.

  - Ale stwierdziliśmy, że bliżej jest nam do bractwa templariuszy - mówi Mariusz. - To nas najbardziej fascynowało w średniowieczu. I postanowiliśmy odtwarzać spuściznę i dziedzictwo po sławnym i szlachetnym Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa, zwanych potocznie templariuszami.

  W Białymstoku wtedy nie było żadnej takiej grupy.

  - Pomyślałem, że warto by było pójść w tym kierunku. Templariusze charakteryzowali się przede wszystkim dyscypliną, walecznością, ubóstwem, szlachetnością - kontynuuje Mariusz.

  Przyznają, że sami też starają się tacy być.

  - Nie ma ludzi idealnych, ale dążyć do ideału powinien każdy - uśmiecha się Mariusz.

  Co trzeba zrobić, żeby założyć takie bractwo?

  - Trzeba tylko mieć chęci. No i zapał - przyznają zgodnie białostoccy templariusze.

  Na początek nie trzeba też wielkich pieniędzy. Bo żeby uszyć sobie początkowe wyposażenie, wystarczy kawał lnu i wiedza, jak ta odzież wyglądała przed ośmioma wiekami.

  Potem oczywiście zaczynają się wydatki. Bo samo bycie w bractwie ma już swoją cenę - i to nie taką małą. Miecz przeciętnie kosztuje około 500 zł. Lepszej klasy kosztują nawet ponad tysiąc złotych. Hełm - około 300 zł. Najtańsza kolczuga - 300-400 zł.

  Ale uzbrojenie zbiera się latami. To nie jest tak, że postanowisz być rycerzem i bierzesz kredyt. Albo kupujesz zbroję, a rodzinie mówisz, że przez najbliższe pół roku nie płacimy czynszu za mieszkanie.

  - Kiedyś ktoś włamał mi się do samochodu - wspomina Mariusz. - Niestety, miałem tam miecz. Zniknął. Na następny zbierałem dwa lata.

  Teraz już białostocka komandoria ma już niemal wszystko: od sprzętu bojowego, po codzienny, obozowy.

  - Uzbrojenie to pancerz pikowany, czyli taka gruba kurtka, właściwie watówka, którą wkłada się pod kolczugę, by chroniła ciało przed uderzeniem metalu - zaczyna wymieniać Hubert. - Później kolczuga, czepiec kolczy, hełm. I nogi pikowane, czyli specjalne pikowane pończochy za kolanko, które chronią przed ciosami na uda. Do tego kolczugi, płaty.

  - Każdy ma coś innego, ale odpowiadającego epoce - dodaje Bartek.
  Do uzbrojenia dochodzi broń. Oczywiście tarcza, miecz, toporki, buzdygany, czyli bardzo niebezpieczna broń służąca do miażdżenia kości.

  - Broń, którą się posługujemy, to są repliki, wiernie wzorowane na prawdziwej broni. My tą bronią walczymy, ale jest ona pozbawiona cech bojowych. Miecze są stępione, topory tak samo - mówi Mariusz.

  - Tylko buzdyganami nie bardzo da się coś zrobić, a nimi przecież naprawdę można zrobić komuś krzywdę - dodaje Hubert. - Dlatego u nas buzdygan służy do ozdoby, pokazania, zaprezentowania.

  Do tego mają repliki XIII-wiecznych namiotów, kuferki na sprzęt.

  - Bo przecież nie nosimy plecaków - uśmiechają się.

  Jedzą w miskach drewnianych bądź glinianych. Piją z takich samych kubków. Bo w czasie występów chodzi przecież o to, by pokazać, jak to życie wyglądało kiedyś.
  Pierwszy raz publicznie wystąpili w rok po założeniu zakonu. W Wielką Sobotę, w kościele Świętego Ducha wystawili wartę honorową przy Grobie Pańskim.

  - Oczywiście byliśmy ubrani w historyczne stroje templariuszy - mówi Mariusz.

  A pierwszy pokaz walki dali w 2007 roku w maju.

  - Było to z okazji ogólnoeuropejskiej akcji "Noc w muzeum" - wspomina Bartek. - Hubert i Mariusz walczyli, ale wcześniej ustawiliśmy namiot i zaprezentowaliśmy nasz sprzęt.

  Na takich pokazach podchodzi do nich mnóstwo ludzi.

  - Robią z nami zdjęcia. Pytają, rozmawiają. I to jest fajne - przyznaje Mariusz.

  - Mylą nas z Krzyżakami. A to przecież wielka różnica - denerwuje się Hubert. - Nawet kolorystyczna, bo my mamy krzyże czerwone, oni mieli czarne.

  - Dlatego tłumaczymy: kim byli templariusze, czym się zajmowali - dodaje Mariusz.
  Bo o zakonie wiedzą niemal wszystko. Nawet to, dlaczego jego członkowie zostali uznani za heretyków, za czcicieli szatana.

  - To Filip Piękny był winny dla zakonu bardzo dużo pieniędzy - tłumaczy Hubert. - Gdy stwierdził, że nie ma możliwości ich zwrotu, wymyślił te herezje, które zakonnicy mieli wyczyniać na krucjatach. Doniósł o tym papieżowi. Były rozmowy, przesłuchania, tortury. Żaden z zakonników nie przyznał się do niegodnego zachowania. Ale klątwa i tak została rzucona i zakon rozwiązano.

  Ludziom takie opowieści są potrzebne. Bo większość nie wie wszystkiego: ktoś coś słyszał, czytał, ktoś się domyśla. A chcą wiedzieć więcej.

  - To też jest fajne, że możemy się podzielić wiedzą. Fajne jest zwłaszcza, gdy interesują się tym młodsze dzieci, na przykład z podstawówki - mówi Mariusz. - A oni podchodzą, wypytują: jak ten rycerz wyglądał, co robił.

  Mają okazję wziąć kolczugę, obejrzeć, pomachać mieczem.

  - Rozbijamy obóz i to jest taka żywa lekcja historii. Można zajrzeć do namiotu, nałożyć na głowę hełm, podnieść tarczę. Przekonać się, jak to wszystko wyglądało naprawdę. Bo co innego, jak się dzieci uczą w szkole, z podręczników, a co innego, jak zobaczą na żywo - mówi Hubert.

  - Łatwo jest oceniać rycerza w boju, jak się nie wie, ile to wszystko ważyło, jak ciężko musiał się napracować - dodaje Mariusz.

  Chłopaki przyznają, że wielu ludzi pyta ich o mit świętego Graala. Jaki miał związek z templariuszami.

  - A to przecież zwykły komercyjny mit. Żeby się książki lepiej sprzedawały, żeby filmy się kręciły. Taki sam mit jak ten o kosmitach czy ufoludkach - śmieje się Mariusz. - My nie wierzymy w żadne mity o świętym Graalu. Nie zajmujemy się domysłami. Dla nas najważniejsza jest historia, wydarzenia udokumentowane w źródłach.

  Trenują co niedzielę. Zbierają się rano na polanie w lesie. Przebierają w zbroję. I walczą. Oczywiście tak, by nikomu nie stała się krzywda.

  Co jakiś czas spotykają się z podobnymi pasjonatami. Wyjeżdżają gdzieś dalej i rozbijają obóz. Świetnie to wygląda, gdy cała zgraja jest ubrana w stroje historyczne.

  - Śpimy na słomie, przykrywamy się baranimi skórami - opowiada Bartek.
  Jest też taka zasada, że jedzenie też musi być dostosowane do epoki, jaką się odtwarza.

  - Zakazane są u nas ziemniaki, bo wiadomo - w XIII wieku w Europie ziemniaki nie były znane - mówi Jacek.

  Na co dzień oczywiście je jedzą.

  - Co widać - śmieją się, pokazując na brzuchy.

  - Podstawą jest kasza. Do tego mięsa pieczone na ruszcie czy rożnie albo gotowane w kociołku. Używamy ziół, które były w tym okresie, przede wszystkim mięta, pieprz, cebulka, czosnek. Pijemy wodę, miód pitny, piwo, wino. Zakazane są papierosy. Wiadomo, że ich wtedy nie było - mówi Hubert.

  - Staramy się, żeby ludzie postronni nie kojarzyli sobie rycerza stojącego z papierosem albo rozmawiającego przez komórkę - śmieje się Mariusz. - Kiedyś popełniłem straszny błąd. Mam piękne zdjęcie. Uczestniczyłem w turnieju łuczniczym, ładnie ubrany strzelałem z łuku. Ale nie zdjąłem zegarka.

  Czytaj także

   Komentarze (10)

   Wszystkie komentarze (10) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama