Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Harry Potter z Białegostoku

Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke
Grzegorz Kasdepke archiwum
Kasdepke pod muchą

Obiecałem sobie, że nie napiszę ani słowa o projekcie budowy pomnika Wiadomo Kogo, dam też dzisiaj spokój narodowcom, drwalom, a nawet ministrowi rolnictwa; w końcu są wakacje - trzeba odpocząć od absurdów. Skupmy się na czymś, co budzi uśmiech sympatii, a nie politowania. Tym czymś jest działalność białostockiego Harrego Pottera.

Słyszeli Państwo o 22-letnim Piotrze Psyllosie z Politechniki Białostockiej? Nie? A w Massachusets Institute of Technology już jest o nim głośno. Nie tylko tam zresztą. Pan Piotr (czy raczej Petros, bo jego tata jest Grekiem, ale na nasze szczęście przeprowadził się z leżącej na Morzu Egejskim wyspy Chios do stolicy Podlasia) dał się poznać naukowcom i wynalazcom jak świat długi i szeroki. Liczba jego osiągnięć, laurów, nagród, publikacji, projektów i wynalazków jest więcej niż imponująca. Odwiedziny strony internetowej www.psyllos.pl zalecam wyłącznie tym osobom, które są wolne od zawiści; wniosek po jej przejrzeniu może być tylko jeden - niektórych los obdarowuje geniuszem, a innych nie. Koniec, kropka - tak jest, było i będzie!

Skojarzenie z Harrym Potterem tylko pozornie wydaje się być na wyrost. Niektóre wynalazki pana Piotra mają w sobie po prostu czar. Zauroczą nie tylko skłonnych do zachwytu bajkopisarzy (tak, tak, myślę o sobie), ale i ceniących praktyczność zimnych realistów. Na przykład mówiąca rękawica, która przemienia znaki języka migowego w konkretne słowa. Albo Neutrognet, rodzaj sygnetu, który wynalazca nazywa wirtualną kredą - bo dzięki niej można pisać w powietrzu (normalnie i alfabetem Braila). Magiczny sygnet zamienia znaki w dźwięki, co sprawia, że głuchoniemi mogą za jego pośrednictwem mówić, a osoby niewidome pisać (choćby esemesy - bez potrzeby wyjmowania smartfonów z kieszeni). Innym głośnym ostatnio wynalazkiem pana Piotra jest urządzenie Matia (po grecku: oczy). Skąd taka nazwa? Ano stąd, że Matia ma zastąpić niewidomym zmysł wzroku. Dobranie kolorów ubrań, znalezienie pary do skarpetki, spacer po ulicy - wszystko to Matia czyni nie tylko możliwym, ale i łatwym.

Panie i panowie czapki z głów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny