MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Latem warto odwiedzić Oszkinie

Magdalena Prus
16 sierpnia w Oszkiniach odbywa się Święto Chleba, Miodu i Mleka. Świętują mieszkańcy wsi, okolic i wielu turystów, którzy przyjeżdżają tutaj specjalnie na obchody Matki Boskiej Zielnej.
16 sierpnia w Oszkiniach odbywa się Święto Chleba, Miodu i Mleka. Świętują mieszkańcy wsi, okolic i wielu turystów, którzy przyjeżdżają tutaj specjalnie na obchody Matki Boskiej Zielnej.
Dzisiaj prezentujemy przedostatnią już wieś wyróżnioną w konkursie „Inicjatywa Sołecka Roku 2008”.

Wieś Oszkinie znajduje w malowniczym zakątku województwa podlaskiego, tuż przy granicy z Litwą. Jest tu duże, piękne jezioro, lasy i łąki, po których biegają zające.

Przejażdżka wozem drabiniastym

Otwarcie sezonu letniego w Oszkiniach zaczyna się pod koniec maja. Atrakcji jest co niemiara.

– Przyjeżdżają do nas zespoły folklorystyczne z Puńska, kapele z Litwy, twórcy ludowi z Suwalszczyzny i innych regionów Polski oraz Litwy – mówi Jurata Szuszczewicz z Ośrodka Rekreacji i Wypoczynku „Silaine” w Oszkiniach, gdzie odbywają się liczne imprezy.

Można zobaczyć, jak kuje się żelazo, plecie kosze, haftuje. Istnieje możliwość przejechania się bryczką i wozem drabiniastym albo popływania na łódce. Przy ognisku odbywają się tańce przy muzyce ludowej.

Impreza odbywa się nad jeziorem Sejwy.

– Nad brzegiem jeziora odprawiamy mszę – tłumaczy Jurata Szuszczewicz. – Modlimy się, by rozpoczynający się sezon letni był lepszy od poprzedniego i bogaty w plony dla rolników.

To warto zobaczyć

W czerwcu mieszkańcy organizują Noc Świętojańską – Święto Rosy. Już od kilku lat młodzieżowa grupa folklorystyczna z Puńska stara się obchodzić to święto według starodawnych tradycji.

– Jednak najciekawszym punktem programu letniego jest Święto Chleba, Miodu i Mleka – mówi Jurata Szuszczewicz. – Obchodzimy je dopiero od kilku lat, ale przyciąga ono mnóstwo osób, nie tylko z okolic, ale z całej Polski, a nawet z zagranicy.

Mieszkańcy Oszkiń pokazują, jak wyrabia się ser, masło, typowe ciasta litewskie i oczywiście, jak piecze się chleb. Śpiewają też różne zespoły.

– Niemal wszyscy mieszkańcy wsi, młodsi i starsi, należą do jakiegoś zespołu – mówi Jurata.

We wsi jest także osada jaćwiesko-pruska. Można tu spać na sianie i piec na ognisku złowione przez siebie ryby, poznać zwyczaje dawnych plemion. Tutaj też ma miejsce m.in. impreza kulturalna „Wiosna poezji”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Taka będzie wysokość 14. emerytury 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny