MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Laboratoria uczelniane, kompleksy badawcze i prywatne firmy. W Białymstoku powstanie Park Naukowo-Technologiczny

Aneta Boruch
Park powstanie w rejonie ulic Borsuczej, Żurawiej, Myśliwskiej. Na obszarze 6,8 ha powstaną dwa budynki, w których mieścić się będzie administracja, centrum konferencyjne, centrum technologiczne, hale produkcyjne, zaplecze badawczo-naukowe. Park będzie sąsiadował z podstrefą Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Park powstanie w rejonie ulic Borsuczej, Żurawiej, Myśliwskiej. Na obszarze 6,8 ha powstaną dwa budynki, w których mieścić się będzie administracja, centrum konferencyjne, centrum technologiczne, hale produkcyjne, zaplecze badawczo-naukowe. Park będzie sąsiadował z podstrefą Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Opr. graf. Dorota Sikora
Ma to być miejsce łączące przedsiębiorców i naukowców. Znajdą się w nim laboratoria uczelniane i prywatne firmy. Zanim jednak powstaną kompleksy badawcze, miasto zbuduje wokół nich nowe drogi.

Liczba dnia

Liczba dnia

140 mln zł - tyle będzie kosztowała budowa Parku Naukowo-Technologicznego i okolicznych dróg. 85 proc. tej kwoty to dotacja z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Machina inwestycyjna ruszyła - mówi Małgorzata Piekarska o przygotowaniach do stworzenia białostockiego parku naukowo-technologicznego. Drogi już powstają, a za rok ma rozpocząć się budowa budynków.

Za sąsiada park ma podstrefę Suwalskiej Strefy Ekonomicznej. Ta ostatnia odnotowała właśnie pierwszy sukces - miasto sprzedało dwie działki inwestorowi, który będzie w niej produkował opakowania.

Najlepsze miejsce na technologiczne nowinki

Pełną parą idą też przygotowania do stworzenia parku. 7 sierpnia miasto podpisało umowę z konsorcjum firm, które przygotowuje pełną dokumentację techniczną na budynki, które mają stanąć w parku.

Do połowy listopada ma być gotowy projekt architektoniczny, pod koniec stycznia przyszłego roku - budowlany, a w lipcu - wykonawczy.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w drugim półroczu 2010 ruszą prace przy budowie parku, czyli Inkubatora Technologicznego, Centrum Technologicznego i administracji. Budynki mają być gotowe w pierwszym półroczu 2012 roku.

Do dyspozycji firm, które ulokują w nim swoją działalność, zostanie oddany 20-hektarowy obszar. Na terenie parku będą prowadzone badania naukowe, znajdą tam także miejsce firmy inwestujące w technologie innowacyjne.

I firmy, i uczelnie

Równolegle z przygotowaniami do inwestycji miasto myśli więc o tym, jak park zapełnić.

- Cały czas trwają rozmowy z naszymi uczelniami o tym, w jakim zakresie będziemy współpracować - mówi Małgorzata Piekarska, koordynująca prace nad projektem parku. - Jest też pomysł, aby powołać radę programową, która zajęłaby się oceną wniosków zgłaszających się firm od strony innowacyjności.

Firma, która zechce rozpocząć działalność w parku, dostanie na jakiś czas, np. na pół roku, lokal pod klucz na preferencyjnych warunkach. Szczegółowe zasady działania w parku jednak jeszcze nie są znane.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny