Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty na balkon - poradnik

(zag)
Kolejne karty będziemy dołączali do Kuriera Porannego od 10 do 15 kwietnia
Kolejne karty będziemy dołączali do Kuriera Porannego od 10 do 15 kwietnia
Piękny ogród to marzenie każdego amatora kwiatów. Niestety, nie każdy miłośnik zieleni posiada ogród, co nie znaczy, że takie osoby nie mogą zupełnie realizować swoich marzeń. Wystarczy średniej wielkości balkon.

Kwiatów, które nadają się do zasadzenia jest naprawdę bardzo dużo, wszystko zależy od naszych potrzeb, upodobań i warunków, jakie możemy zapewnić roślinom. Już od jutra w naszej gazecie nowa kolekcja "Ogród na balkonie", w której podpowiemy jak pielęgnować zioła i kwiaty.

Balkon to choć ważny element naszego mieszkania, to jednak nie zawsze doceniany i często zagracany. A przecież tak udekorowane miejsce może być dla nas oazą spokoju po ciężkim dniu pracy, gdzie będziemy mogli wypić kawę czy herbatę, a nawet zjeść śniadanie czy kolację. To jakie kwiaty wybierzemy zależy przede wszystkim od tego jak usytuowany jest nasz balkon, kiedy jest na nim najwięcej światła słonecznego, czy też skrywa się przez większość dnia w cieniu. Ponadto niektóre rośliny źle znoszą hałas i zanieczyszczenia.

Przyjemna woń kwiatów i ziół

Wybierając rośliny do balkonowego ogródka, rzadko zwracamy uwagę na ich zapachy. A szkoda, bo podobnie jak barwy wpływają na nasze samopoczucie, na przykład aromat lawendy ma działanie uspokajające, a słodka woń heliotropów, tytoniu ozdobnego dodaje energii i pobudza do działania.

Warto pamiętać, że pachnące kwiaty najlepiej rosną w osłoniętych od wiatru miejscach, blisko słonecznych ścian domów. Wówczas ich woń będzie intensywniejsza.

Rośliny o aromatycznych listkach, np. pelargonie czy macierzanka powinny rosnąć blisko miejsc, w których najchętniej przebywamy. Często potrącane i dotykane wydzielają więcej olejków eterycznych, dzięki czemu mocniej pachną.

Rośliny kuszą aromatem nie tylko przebywających na balkonie, ale również zapylające je owady. Większość kwiatów, m.in. groszek pachnący, nasturcja, pachnie najintensywniej w słoneczne południe i to do nich przyfruną więc pszczoły i motyle. Inne gatunki, np. maciejka, niektóre petunie, surfinie, rezeda i tytoń ozdobny, otwierają swe kwiaty dopiero o zmierzchu i wtedy najpiękniej pachną.

Większość ziół również pachnie. Jedne mają silniejszy, inne słabszy zapach. Intensywny aromat roztaczają m.in. bazylia, szałwia, tymianek, hyzop. Dla wielu osób bardziej przyjazna jest pojedyncza woń. Kilka zapachów może być odbieranych jako bardzo nieprzyjemna mieszanina, dlatego według własnych upodobań należy dobierać zioła do takich kompozycji.

Balkonowy ogródek

Zioła leczą i dodają smaku potrawom, ale mogą też być ozdobą tarasów, balkonów i parapetów. Wygodnie jest mieć świeże zioła w zasięgu ręki. W nasłonecznionym oknie można je uprawiać przez cały rok.

Uprawa w doniczkach ziół, zarówno jednorocznych, jak i wieloletnich, jest podobna. Należy tylko przygotować odpowiednie do wymagań rośliny podłoże i dobrać wielkość pojemnika do rozmiarów rośliny. Pojemniki powinny być tak duże, aby korzenie rośliny mogły się rozrastać. Wybierając pojemnik, w którym posadzimy zioła, zwracajmy uwagę na ich wymagania i sposób, w jaki rosną.

Nasiona do wysiewu ziół można kupić w każdym sklepie ogrodniczym lub zielarskim. Istnieje również alternatywa w postaci zakupu już wyhodowanych ziół w doniczkach w najbliższym supermarkecie. Warto jednak wiedzieć, że zioła wyhodowane z nasion lub sadzonek są bardziej niż szklarniowe, odporne na warunki panujące w mieszkaniu, czyli na suche powietrze i wysoką temperaturę. Zaś zioła sprzedawane w doniczkach przez cały rok w supermarketach i na bazarach, są znacznie delikatniejsze i zdarza się, że marnieją już po kilku tygodniach. Komponując domowy ogródek, najlepiej wykorzystać najpopularniejsze zioła, takie jak bazylia pospolita, melisa lekarska, estragon, mięta, rozmaryn, tymianek pospolity, lawenda lekarska i lubczyk.

Warunki domowe gorzej znoszą jedynie zioła wymagające bardzo dużej ilości światła, w tym większość ziół tropikalnych, np. oregano oraz te, które osiągają duże rozmiary, np. koper. Do wysiewu w kwietniu idealnie nadają się: majeranek, tymianek, rozmaryn, melisa, mięta pieprzowa, ogórecznik lekarski oraz pietruszka.

Większość ziół lepiej rośnie i ładniej wygląda, gdy są posadzone w grupach np. bazylia z cząbrem i majerankiem. Dzięki temu łatwiej je podlewać i utrzymać odpowiednią wilgoć, a wytworzony przez same rośliny mikroklimat sprzyja ich rozwojowi.

Wskazane jest łączenie roślin jednorocznych z wieloletnimi. Wówczas po wykorzystaniu ziół jednorocznych można wysiać lub posadzić inne rośliny. Polecane jest sadzenie kilku roślin wieloletnich, ponieważ po ścięciu jednej rośliny, czekając na jej odrośnięcie, mamy możliwość korzystania z innych ziół.

Vademecum ogrodnika

Zachęcam do zaaranżowania domowego ogródka ziołowego, który będzie nie tylko pożyteczny, ale przy okazji bardzo ozdobny i nadający wnętrzom specyficznego charakteru, często o zaskakującym efekcie wizualnym. Ziołowe kompozycje można postawić zamiast bukietu na stole w jadalni.

Już jutro, nasi drodzy Czytelnicy otrzymacie pierwszą kartę z serii "Ogród na balkonie - zioła". Mamy nadzieję, że informacje w nich zawarte pozwolą stworzyć ogród marzeń. Karta druga - "Kwiaty" już w najbliższy poniedziałek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny