Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Steven Johnson – Małe wielkie odkrycia

Jerzy Doroszkiewicz
Steven Johnson – bestsellerowy autor dziewięciu książek popularnonaukowych. Założyciel trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych, gospodarz i współtwórca programu PBS How We Got to Now. Regularnie pisze m.in. dla „Wired”, „The New York Timesa”, „The Wall Street Journal” i „The Financial Timesa”. Mieszka w hrabstwie Marin w Kalifornii z żoną i trzema synami.
Steven Johnson – bestsellerowy autor dziewięciu książek popularnonaukowych. Założyciel trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych, gospodarz i współtwórca programu PBS How We Got to Now. Regularnie pisze m.in. dla „Wired”, „The New York Timesa”, „The Wall Street Journal” i „The Financial Timesa”. Mieszka w hrabstwie Marin w Kalifornii z żoną i trzema synami. Wydawnictwo SQN
Szkło, zimno, dźwięk, czystość, czas i światło. Pojęcia oczywiste i dobrze znane w istocie są wynalazkami, które cywilizowały ludzkość w zupełnie niezwykły sposób. Żeby umieć opowiadać o tym jednym tchem łącząc wydawałoby się informacje nie do połączenia, trzeba mieć talent Stevena Johnsona.

Amerykański autor popularnonaukowych bestsellerów potrafi nad wyraz ciekawie prowadzić czytelników przez historię dziś oczywistych zjawisk, dowodząc, jaki wpływ wywarły na ludzkość. Choćby historia szkła, tworzonych z niej luster, które przed wiekami miały służyć zapamiętywaniu obrazu relikwii, później zaś stały się częściami składowymi teleskopów podglądających Wszechświat. Autor przypomina tak oczywiste fakty, ja wpływ wynalazku druku, na upowszechnianie się okularów korekcyjnych, ale przypomina też, że dzięki wynalazkowi szkła mamy i tzw. watę szklaną, docieplającą domy, z włókna szklanego powstają kadłuby samolotów i statków, a i światłowody, prawdopodobnie dzięki którym, ten tekst błyskawicznie pojawił się w Państwa komputerach, zawdzięczają swoje powstanie cudownym właściwościom krzemu.

Jeśli pomysł na handel lodem w tropikach spalił na panewce, bo tubylcy zwyczajnie nie wiedzieli, czym jest wcześniej nie widziany inny stan skupienia wody, o tyle w efekcie dziś mamy klimatyzację, a błyskawiczne i głębokie mrożenie, zapożyczone od innuickuch rybaków, pozwala dziś przechowywać w doskonałym stanie warzywa, ryby czy mięso. Ale bez szkła, które posłużyło do konstrukcji mikroskopu, wynalazcy nie umieli odkryć różnicy w zmianach struktur kryształów w zależności od tempa mrożenia.

Fani muzyki, radiofonii, przekonają się, że już nasi praprzodkowie wykorzystywali najbardziej akustyczne elementy jaskiń na umieszczanie swoich malowideł, a lampy elektronowe – rzecz jasna w szklanych bańkach – służyły do transmisji jazzu i nagłaśniania faszystowskich wieców. Johnson w erudycyjny sposób ukazuje jasne i ciemne strony wynalazków, przypomina dawno zapomnianych konstruktorów, którzy przykładowo umieli zapisać dźwięk, ale już nie myśleli, ze warto go odtwarzać. Przy okazji tłumaczy znaczenie pewnego amerykańskiego koncernu telefonicznego, który w zamian za monopol na obsługę linii telefonicznych za darmo oddawał patenty na wielkie wynalazki techniczne XX stulecia.

Takich opowieści jest znacznie więcej. Ubrane w formę gawęd – esejów mogą stanowić doskonałą pożywkę do dysput w gronie znajomych, a i odpowiednio podane pozwolą czytelnikom zabłysnąć w towarzyskich konwersacjach. Wiedzy ogólnej nigdy bowiem dosyć, szczególnie kiedy podawana jest w formie przypominającej sensacyjne opowieści z zaskakującymi suspensami. Wszak innowacje są dziś zaklęciem, które słyszymy bez przerwy. Johnson udowadnia, że towarzyszą nam od początków ludzkości.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny