Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Roxana Saberi – Między światami

Jerzy Doroszkiewicz
Roxana Saberi dorastała w amerykańskiej Dakocie Północnej będąc córką Japonki i Irańczyka. Przez kilka miesięcy siedziała w irańskim więzieniu czekając na proces o szpiegostwo.
Roxana Saberi dorastała w amerykańskiej Dakocie Północnej będąc córką Japonki i Irańczyka. Przez kilka miesięcy siedziała w irańskim więzieniu czekając na proces o szpiegostwo. Wydawnictwo SQN
Amerykańska dziennikarka mieszkając w Iranie trafiła do więzienia, gdzie poddawano ją upokarzającemu śledztwu.

Pobyt w więzieniu hartuje ducha. Tak mawiali sławni rewolucjoniści i przywódcy, którzy za kratami pisali swoje dzieła. Potrafili zauroczyć masy, zanim zorientowały się, że same siebie zamykają w niewoli ciała, a jeszcze częściej ducha. Zniewolone umysły łatwiej poddają się absurdalnym oskarżeniom, przypominającym literacki „Proces” Franza Kafki. Takie niecodzienne z punktu widzenia cywilizacji europejskiej, która pozbyła się bagażu komunizmu i hitleryzmu , zdarzenia przytrafiły się pięknej dziennikarce. Zbierając materiały do książki o Iranie, z amerykańskim paszportem w kieszeni zostaje wywieziona z własnego mieszkania wprost za kraty. Tam śledczy poddają ją praniu mózgu. Wreszcie, chcąc wyjść na wolność, decyduje się na składanie coraz bardzie fałszywych zeznań, przyznanie się do szpiegostwa. Czyż nie przypomina to fingowanych procesów stalinowskich, a przecież działo się naprawdę niecałe sześć lat temu w Iranie.

Młoda kobieta odwołuje swoje zeznania, godząc się z przesłaniem Koranu i wierząc w boską sprawiedliwość. Tymczasem w teherańskim więzieniu ma przebywać bez możliwości dbania o higienę, w warunkach urągających cywilizowanemu ludzkiemu rodzajowi. Kiedy hart ducha każe jej sprzeciwić się oskarżeniom, wzorem największych dysydentów, podejmuje nawet głodówkę. Wyrok ośmiu lat więzienia pod presją opinii publicznej sąd zamienia jej na karę w zawieszeniu. Nie zmienia jednak jej przekonań i wspomnień.

Utrzymane w kafkowskim nastroju sceny i dialogi to najmocniejsza część wspomnieniowej prozy Saberi. W tle portretuje życie współczesnych kobiet w Iranie, ale najwięcej napięcia buduje, kiedy opisuje psychiczny terror śledczych, niepewność więziennego żywota, absurdalne zarzuty i żądanie kaucji w wysokości miliona dolarów. „Między światami” to poruszający zapis zdarzeń, które nigdy nie powinny mieć miejsca. A jednak taki jest islamski Iran.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny