Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłka O. Malzahn - Kosmici w Ritzu

Jerzy Doroszkiewicz
Książkę wydała FORMA Pracownia Projektowa i Wydawnictwo
Książkę wydała FORMA Pracownia Projektowa i Wydawnictwo
Białostocki hotel Ritz to jedna z największych legendarnych budowli miasta. To symbol Białegostoku, którego już nie ma. Eleganckiego, wystawnego, szykownego, aspirującego jak nigdy wcześniej i później do prawdziwie wielkiego świata. Nie goniącego za modą, ale modę kreującego. Bo mieć Ritza i być w Ritzu modnym było od zawsze.

Na fali takich sentymentów, opatrzona kilkoma zaledwie archiwalnymi fotografiami i stypendium prezydenta Białegostoku na poszukiwania Ritza nie tyle w Białymstoku, co w świadomości białostoczan wyruszyła uzbrojona w lekko postmodernistyczne pióro Miłka Malzahn. Zamieszkała od pewnego czasu w mieście autorka nie poszła jednak na łatwiznę, by ożywiać hotel we wspomnieniach lub akcję swoich opowiadań umieścić przed II wojną światową. Wolała wskrzesić hotel, choć w nieco zrujnowanej postaci. A skoro przyjmujemy do wiadomości, że budynek w pobliżu ronda Lussy i ulicy Kilińskiego istnieje, nie powinny już dziwić zabiegi aktualnej właścicielki - spadkobierczyni, by zgłębić tajemnicę tłumu staruszków nielegalnie przemieszkujących w teoretycznie opuszczonym, acz istniejącym gmachu. Kim są, skąd wzięli się w nieczynnym hotelu, czy nie są li tylko wytworem wyobraźni bohaterów opowiadania "Starcy w Ritzu" - na te pytania odpowiedzi znajdujemy stopniowo, jak w rasowym kryminale. Nic nie jest tu jednoznaczne, podobnie jak niejednoznaczna jest główna myśl. Paradoksalnie, można by się doszukiwać tu alternatywnego sposobu na spędzenie starości, bez hospicjów i upokarzającej zapomogi z ZUS. Swoistego pogodzenia z przemijaniem, ale i apelu, by zawczasu zadbać o to jaką będziemy mieć starość. Bo i ona i Ritz w opowiadaniu Malzahn zdają się być odpowiednim stanem umysłu. Możliwym do wyobrażenia, lecz tylko i wyłącznie dla osób, które chcą zmusić wyobraźnię do intensywnej pracy. I do pogodzenia się z myślą, że w pewnym wieku trudno już liczyć na miłość.

Kiedy już czytelnik oswoi się z wizją wskrzeszonego budynku z sypiącym się hotelem, jego wyobraźnia zostanie poddana jeszcze większej próbie. Do malzahnowego Ritza trafia kosmitka, która szybko odkrywa, że wskrzeszony budynek kryje w sobie portal łączący inne galaktyki z Ziemią i Ziemianami. Momentami brzmi to jak opowieść z niskobudżetowego filmu science - fiction klasy C, ale autorka całkiem przekonująco doprowadza czytelników do owej konstatacji. Zanim jednak nastąpi, zakrawający na wojnę gwiezdną w miniaturze, finał mamy dyskretnie przedstawiony szkic przedwojennego miasta. Polsko-żydowskiego, z soborem św, Mikołaja i gettem, które miało większą moc mordowania ludzi niż nawet najbardziej wyszukani najeźdźcy z Kosmosu. I może właśnie to jest jeden z kluczy do otwarcia głów młodych czytelników. Subtelnie, acz z komiksowym niemal humorem, tłumaczący, że i Polacy i Żydzi jednakowo stanęli przed widmem zagłady, kiedy miasto okupowali hitlerowcy. By zaś nie zrobiło się nazbyt koturnowo i martyrologicznie, można też wnioskować, że przeżyły jedynie osobniki obdarzone nieziemskimi mocami. A Ritz jest potrzebny, by te wspomnienia u jednych ożywiać, a u innych wygaszać.

Wykorzystując legendę o białostockim Ritzu Malzahn w pewien sposób definiuje ów obiekt jako taki właśnie stan umysłu albo portal do połączenia różnych światów. Realnego hotelu przecież już dawno nie ma, ale czy odbudowany miałby tę samą moc oddziaływania. Jeszcze niejedno pióro, wsparte prezydenckim stypendium będzie miało szansę wykorzystać budynek w mniej lub bardziej udanej prozie. Aby spróbować dowiedzieć się, jak sama autorka dziś spogląda na swoje opowiadania, warto wybrać się na spotkanie promocyjne książki "Kosmos w Ritzu" w środę, 29 października na godz. 18 do kawiarni Fama.

Czytaj e-wydanie »

Zaplanuj wolny czas - koncerty, kluby, kino, wystawy, sport

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny