Jagiellonia
  Białystok

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Rozwiń
  Jagiellonia
  Zwiń

  Jagiellonia Białystok wicemistrzem Polski

  Jagiellonia po raz drugi z rzędu została wicemistrzem Polski. Kibice hucznie świętowali sukces białostockiej drużyny.

  Włodzimierz Pawluczuk - Judasz. To była nagroda im....

  Włodzimierz Pawluczuk - Judasz. To była nagroda im. Kazaneckiego w roku 2004. Nowe wydanie

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Włodzimierz Pawluczuk opublikował książkę „Judasz” w 2004 roku. Wtedy zdobył Nagrodę Literacką Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego.
  Włodzimierz Pawluczuk – antropolog, religioznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w

  Włodzimierz Pawluczuk – antropolog, religioznawca, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Białymstoku i Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. Badacz kultury ludowej, publicysta, pisarz ©Wydawnictwo Fundacja Sąsiedzi

  Czy „Judasz” to powieść zapomniana, czy niedoceniona? Jak się okazuje Nagroda Literacka im. Kazaneckiego to za mało, by książka była obecna w obiegu czytelniczym, nawet po wywołanym z politycznego niebytu bieżeństwie.

  Włodzimierz Pawluczuk posługując się formułą bildungsromanu przedstawia losy prawosławnego mieszkańca ze wsi Kamień z okolic Hajnówki. Losy będące odzwierciedleniem dziejów kilkusettysięcznej społeczności zamieszkującej dzisiejsze rejony wzdłuż wschodniej granicy Polski. Udaje mu się przy tym zachować naiwność związaną z poznawaniem świata przez nastolatka, który nie z własnej woli, musiał ruszyć w wielką, pełną zaskakujących pułapek, podróż. Wejść w dorosłe życie.

  Jego bohater, 11-letni Saszka w 1915 roku zostaje bieżeńcem. Kiedy zgubi się na jakiejś rosyjskiej stacyjce, nigdy już nie wróci do dawnego życia. Będzie musiał przejść przyśpieszony kurs dorosłości. Zafascynowany rewolucją niemal wyrzeknie się Boga, trafi do zbuntowanych marynarzy. Niewinną miłością zakocha się w urodziwej rewolucjonistce, a kiedy zostanie świadkiem seksualnej orgii wyznawców Lenina, widok ten nie da mu spokoju w całym dorosłym życiu.

  Włodzimierz Pawluczuk ze znawstwem historii rzuca swojego Saszkę do Kronsztadu, gdzie może stąpać śladami świętego Jana Kronsztadzkiego, pozwala mu wrócić do Polski przez punkt repatriacyjny w Brześciu, przejść obok cudownego źródełka w Krynoczce. Przy okazji opisuje też, to co bieżeńcy zastali po powrocie w swoje rodzinne strony. Nowa ojczyzna - Polska, jest gdzieś w bielskich i hajnowskich więzieniach, rodzinne domostwa to wypalone ze szczętem ruiny. Smutna prawda o doktrynie „spalonej ziemi” carskich wojsk na długie lata odbije swoje piętno na prawosławnych mieszkańcach tych stron.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.