białystok
  naszemiasto.pl

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Rozwiń
  białystok
  Zwiń

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Trudno uwierzyć, że tak kiedyś wyglądał Białystok. Prawie 20 lat temu wszystko wyglądało zupełnie inaczej!

  Michał Kamiński – 15 sierpnia

  Michał Kamiński – 15 sierpnia

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Michał Kamiński, 45-letni weteran polskiej polityki, debiutuje książką w stylu political fiction. Wszystko po to, by reklamować jeden z portali internetowych i przekonać czytelników, że za zamachami islamistów stoi putinowska Rosja.
  Michał Kamiński - ur. w 1972 r., w wieku dziewiętnastu lat został asystentem marszałka sejmu, a sześć lat później posłem. Pełnił funkcję sekretarza

  Michał Kamiński - ur. w 1972 r., w wieku dziewiętnastu lat został asystentem marszałka sejmu, a sześć lat później posłem. Pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta oraz Kancelarii Premiera, przez dwie kadencje zasiadał w Parlamencie Europejskim. Był dziennikarzem radiowym i reporterem politycznym. Obecnie poseł na Sejm RP VIII kadencji. Z żoną Anną i dwiema córkami mieszka pod Warszawą. Uznany w 1998 roku w ankiecie dziennika „Życie” najlepszym mówcą parlamentu, teraz chwycił za pióro. ©Wydawnictwo Józef Częścik

  Głównym bohaterem „15 sierpnia” jest opętany manią władzy minister obrony. Przy pomocy sprytnych zabiegów, nie wyłączając szantażu, potrafi wmówić premierowi, że jego żona jest śmiertelnie chora, a zaginięcie turystki w Egipcie stanie się początkiem operacji, która ma przekonać wszystkie warstwy społeczne, że uchodźcy przyniosą do Polski islamski terroryzm. Intryga rozwija się wyśmienicie, aczkolwiek trudno znaleźć jakąkolwiek postać, która w tej książce powodowałaby, że czytelnik mógłby się z nią jakoś identyfikować, troskać o jej losy. No chyba, że prawosławnego dziennikarza, który został wybrany do odczytania manifestu islamskich porywaczy. Właściciel niezależnej gazetki zdaje sobie sprawę, że skoro wcześniej widział twarze porywaczy, szanse na przeżycie ma bliskie zeru.


  Kamiński, poseł na Sejm, z wymyśleniem jednoznacznie antyrosyjskiej intrygi nie miał najmniejszego problemu. Wszystko układa się według określonej wizji i jako, że to political fiction, ma do tego prawo. Pisze sprawnie, na poziomie przeciętnego twórcy kryminałów. Wyraźnie ożywia się, kiedy co i rusz zagląda ze swoimi bohaterami do jakiejś knajpy. Że będą podsłuchy i, że trafią do prasy – to chyba oczywiste. Autor darował czytelnikom ośmiorniczki, ale liczba imponujących wyliczanek potraw i trunków sprawia wrażenie, jakby poseł w opisywanych przez siebie miejscach bywał, i to nie w roli widza. Gry polityczne, manipulacje przedwyborcze zna także z autopsji.

  Jeśli chce się przeczytać thriller political fiction, bez zwracania uwagi na raczej gazetowy styl i bez zagłębiania się w prawdziwy cel, jaki mógł przyświecać pisaniu „15 sierpnia”, pamiętając o regułach gatunku – spróbować można. Duży plus za przypomnienie obrony cerkwi w Sławatyczach przed zniszczeniem przez rząd II RP przez katolickiego księdza. I to akurat nie jest political fiction.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]