NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Marta Guzowska – Reguła nr 1

  Marta Guzowska – Reguła nr 1

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Marta Guzowska, sama będąca archeologiem, bohaterką „Reguły nr 1” uczyniła przedstawicielkę tego zawodu. W dodatku utalentowaną złodziejkę.
  Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem

  Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki. Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Jej kolejne książki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016) i Chciwość (2016). ©Wydawnictwo Marginesy

  „Reguła nr 1” to czysta rozrywka, nie tylko dla pań, które oburzały się, że Indiana Jones jest facetem. Simona Brenner jest babką z przysłowiowymi „jajami”, a jej znajomość tematu archeologii uwiedzie każdego faceta. Bo nie popisuje się skomplikowanymi formułami sprzed wieków, tylko choćby historię Argonautów opowiada, jakby siedziała w pubie z kibicami z żylety. Oczywiście – bez wulgaryzmów.

  Jak przystało na porównanie do przygód Indiany Jonesa (z odrobiną kodu da Vinci), Brenner nie tylko będzie musiała włamywać się tu i tam, ale też – jak sam James Bond, wykorzystać swój czar, by ogłupić facetów, a przy okazji otworzyć jakiś zamek szpilką do włosów.
  Bez obaw – to nie parodia – będą prawdziwe trupy i, zdradzając odrobinę z akcji, wpływowy „nowy Ruski”. Za to rozwiązanie zagadki – kto i po co zabija – da satysfakcję obu płciom – oczywiście w zależności od interpretacji motywów zbrodni.

  Czytając „Regułę nr 1” dawno nie bawiłem się tak dobrze. Kiedy Marta Guzowska mruga okiem do czytelnika, czyni to tylko i wyłącznie ku jego uciesze, nigdy nie obraża inteligencji. Bo t utalentowana i inteligentna autorka. Czytać!


  Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent