Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manuela Gretkowska – Na linii świata

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Manuela Gretkowska: Pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika "Przekrój" oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna.Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie współpracowała z pismem "brulion". W roku 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Była zastępczynią redaktorki naczelnej "Elle", a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do "Elle", "Cosmopolitan", "Wprost", "Polityki", "Machiny", "Cogito". Pracowała jako asystentka Józefa Czapskiego.
Manuela Gretkowska: Pisarka, scenarzystka, felietonistka, działaczka społeczna, założycielka Partii Kobiet. Zwyciężczyni plebiscytu czytelników "Wysokich Obcasów" na Polkę Roku 2007. Nagrodzona Fenomenem 2006 przez redakcję tygodnika "Przekrój" oraz Elle Style Award 2007 w kategorii: Osoba Publiczna.Ukończyła filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. W Krakowie współpracowała z pismem "brulion". W roku 1988 wyjechała do Francji i w Paryżu ukończyła antropologię w École des hautes études en sciences sociales. Na początku lat 90. wróciła do kraju. Była zastępczynią redaktorki naczelnej "Elle", a potem dyrektorką literacką tego pisma. Pisała felietony do "Elle", "Cosmopolitan", "Wprost", "Polityki", "Machiny", "Cogito". Pracowała jako asystentka Józefa Czapskiego. Wydawnictwo Znak literanova
Manuela Gretkowska książką „na linii świata” zagląda i do Doliny Krzemowej i do zagadnień fizyki kwantowej. Najpewniej jednak czuje się, komentując realia współczesnej Polski.

„Na linii świata” zaczyna się jak niezła powieść obyczajowa. Studentka psychologii po zajęciach wygina się przed internetową kamerką dorabiając sobie do stypendium. Ani prostytutką nie jest, ani się za taką nie uważa. Ale inteligenckość każe jej podjąć grę z wykładowcą, która będzie miała opłakane konsekwencje. Jednak w życiu nie ma przypadków, zatem owa studentka spotka się w realu z poznanym na erotycznym czacie amerykańskim naukowcem i trafi do jego domu w Kalifornii. Będą trzęsienia ziemi, hakerzy, utraty danych i utraty rodzinnych więzi.

Bo tak naprawdę Manuela Gretkowska opowiada o rozpadzie XXI-wiecznego świata. O zastępowaniu realnych kontaktów wirtualnymi, o poszukiwaniu sukcesu za wszelką cenę, o walce o kontrolę nad innym człowiekiem. Wirtualny fałsz sąsiaduje tu ze smutną prawdą o niepełnosprawnym dziecku i jeszcze smutniejszym stwierdzeniu, że „z rodziny się wyrasta”. Bez stałych wyznaczników, życiowych słupów granicznych, codzienność miast ziemskim rajem może stać się ziemską udręką.

I prawdopodobnie o tym chciała opowiedzieć Manuela Gretkowska. Pewnie ze względu na swój status chętnie tłumaczonej pisarki, przenosi akcję książki za Ocean. Zdaje się, że jeszcze większe piekło mogłaby wykreować i w Warszawie.

Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny