NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Krzysztof Bochus – Martwy błękit

  Krzysztof Bochus – Martwy błękit

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Krzysztof Bochus, badacz historii Pomorza, okazuje się być świetnym twórcą kryminałów retro. Jego „Martwy błękit” w niczym nie ustępuje prozie Marka Krajewskiego.
  Krzysztof Bochus. Z zawodu dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Publikował także w książkowych wydawnictwach zbiorowych o charakterze historycznym.

  Krzysztof Bochus. Z zawodu dziennikarz, publicysta i wykładowca akademicki. Publikował także w książkowych wydawnictwach zbiorowych o charakterze historycznym. Sprawował kierownicze funkcje w wielu redakcjach, m.in. był redaktorem naczelnym miesięcznika „Sukces”. W innym wcieleniu: współwłaściciel spółki deweloperskiej, dyrektor marketingu i public relations w dużych korporacjach biznesowych. „Czarny manuskrypt” jest jego debiutem książkowym. ©Wydawnictwo Muza

  Krzysztof Bochus z wielkim pietyzmem i zwyczajną miłością do swojej małej ojczyzny, opisuje przedwojenny Sopot. Zachwyca się jego położeniem, rozplanowaniem ulic, cieszą go stare szyldy, niemieckie marki aut, a nawet spożywane wówczas potrawy i wypijane trunki. Jego bohater, radca kryminalny Christian Abell nie jest brutalnym gliniarzem, tylko facetem, który liznął nieco historii sztuki, a i znajomość literatury go nie boli. W „Martwym błękicie” sporo będzie popisów erudycji związanej z wybitnymi malarzami, jeszcze więcej w znajomości Kabały, żydowskiej sztuki odczytywania Tory.

  Krzysztof Bochus świetnie różnicuje charaktery swoich bohaterów, dotyka problemu korupcji, udanie opisuje panoszący się nazizm i podnoszących głowy wyznawców narodowego socjalizmu.
  Wszak rzecz się dzieje także w Wolnym Mieście Gdańsku. Są silne wątki antysemickie i antypolskie, czyniące z tego retro kryminału pełnokrwistą opowieść. Będzie także gorący romans, a nawet kilka scen, w których radca Abell ujdzie z życiem przed oprawcami czyniąc podchody niczym James Bond. Ale też i kibicuje mu się ze wszystkich sił.

  „Martwy błękit” ucieszy nie tylko miłośników Trójmiasta. To mająca solidne oparcie w skomplikowanej dwudziestowiecznej historii powieść, którą może czytać nie tylko poszukiwacz odpowiedzi na pytanie: kto zabił?

  Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Jak mieć prąd przez 3 miesiące za darmo?

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent