Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Katja Kettu – Ćma

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Katja Kettu jest współczesną fińską pisarką i producentką. Za swoją debiutancką powieść, pt. „Surujenkerääjä” z 2005 roku była nominowana do nagrody literackiej Helsingin-Sanomat. Przełom w jej karierze nastąpił wraz z publikacją powieści „Akuszerka”. Opowiada ona historię miłości położnej z Finlandii do niemieckiego oficera podczas II wojny światowej. Kettu w naturalistyczny sposób opisuje w niej ile ludzie są w stanie wycierpieć dla miłości. Inspiracją dla książki były perypetie dziadków autorki.
Katja Kettu jest współczesną fińską pisarką i producentką. Za swoją debiutancką powieść, pt. „Surujenkerääjä” z 2005 roku była nominowana do nagrody literackiej Helsingin-Sanomat. Przełom w jej karierze nastąpił wraz z publikacją powieści „Akuszerka”. Opowiada ona historię miłości położnej z Finlandii do niemieckiego oficera podczas II wojny światowej. Kettu w naturalistyczny sposób opisuje w niej ile ludzie są w stanie wycierpieć dla miłości. Inspiracją dla książki były perypetie dziadków autorki. Wydawnictwo Świat Książki
Katja Kettu, znakomita fińska pisarka, łączy prawdę o sowieckich obozach pracy ze starymi fińskimi wierzeniami, rytuałami dalekowschodnich szamanów i losami ludzi, którzy chcieli za wszelką cenę przeżyć.

Trzeba niebywałej fantazji, a zarazem dyscypliny, by stworzyć książkę na miarę „Ćmy”. To opowieść rozłożona w czasie na dekady, a jednocześnie zwarta, hipnotyzująca, napisana pięknym, momentami poetyckim wręcz językiem, by za chwilę siec po twarzy jak kułak kryminalisty po gębie więźnia politycznego. A przy tym pełna ludzkich, wręcz pierwotnych, emocji i pragnień. Wszystko zaczyna się od zauroczenia 15-letniej Finki, nota bene córki białego carskiego generała, w komunistycznym szpiegu. Traci z nim dziewictwo, a kiedy zachodzi w ciążę, jurny Sowiet znika. Zakochana nastolatka przedziera się w 1937 roku przez fińską granicę, a kara może być tylko jedna. 25 lat zsyłki do kopalni - obozu pracy w Workucie. Cudem przeżywa podróż w dzikie ostępy Sowietów, rodzi w obozie dziecko widzi sceny, o jakich do tej pory pisał Sołżenicyn.

Oprócz okropności i specyficznego podziału na kasty, jak w większości miejsc odosobnienia, ma do czynienia z galerią postaci. Wpada w oko lekarce lesbijce uzależnionej od morfiny i kodeiny, omal nie traci życia odkrywając tajną melinę kryminalistów, wreszcie znajduje miłość swego życia. Żeby ukochanemu uratować życie poznaje i stosuje rytuały tamtejszych szamanów, uczy się na nowo pożądania i uczy patrzeć przez palce na męskie chuci kochanka. Przemyślna para w pewnym momencie będzie miała nawet wpływ na obozową hierarchię, ale resztę trzeba poznać samodzielnie. Co przerażające, nawet śmierć Stalina w 1953 roku nie wpływa na wymierzoną jej „ćwiartkę”.

Finał tej historii to rok 2015, kiedy wnuczka ofiary stalinowskiego terroru poszukuje prawdy o rodzinie. Suspens gwarantowany. Wspaniała proza, rewelacyjnie przetłumaczona przez Bożenę Kojro. Idealny materiał na wzruszający i pełen magii i umiłowania życia film. Polecam.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny