POLECAMY
  PORANNY.pl

  Najpopularniejsze w Białymstoku

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Najpopularniejsze w Białymstoku

  Najpopularniejsze w Białymstoku: restauracje, pizzerie i hotele. Oceny dokonali użytkownicy największego serwisu turystycznego na świecie.

  Jakub Ćwiek - Drobinki nieśmiertelności

  Jakub Ćwiek - Drobinki nieśmiertelności

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Jakub Ćwiek zabiera czytelników w wyimaginowaną podróż po Stanach Zjednoczonych. „Drobinki nieśmiertelności” to inspirowane amerykańską popkulturą błyskotliwe opowiadania, które połyka się jednym tchem.
  Jakub Ćwiek - polski pisarz, miłośnik i znawca popkultury oraz muzyki rockowej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prywatnie

  Jakub Ćwiek - polski pisarz, miłośnik i znawca popkultury oraz muzyki rockowej. Studiował kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Prywatnie ojciec dwójki dzieci – Zuzi i Samuela. ©Wydawnictwo SQN

  Podobno do ich powstania przyczyniła się autentyczna podróż po USA, rzecz jasna szlakiem popkulturowych ikon. Nowy Orlean, Memphis, Nowy Jork – to miejsca znane z kina, piosenek i oczywiście literatury. Jakub Ćwiek przekonuje, że wystarczyło zasłyszane zdanie, jakiś impuls, by już na spokojnie, w domu, stworzyć całkowicie wyimaginowaną sytuację, która wciąga i urzeka.

  W dobie mody na kilkusetstronicowe kryminały, krótkie formy są nad wyraz pożądane. Bo przecież nie przestaliśmy czytać, tylko świat przyśpieszył, a Ziemia się jakby skurczyła. Podróż do USA niekoniecznie musi być wyrzeczeniem albo emigracją zarobkową. Może być źródłem inspiracji do niemal realistycznych historii. Od układów w high school z mroczną tajemnicą w tle, po przemyt papierosów z tragicznym finałem albo podróż 18-kołową ciężarówką ze scenami przypominającymi „Pojedynek na szosie”.

  Niejako przy okazji Jakub Ćwiek stawia pytanie, czy wiara w niezłomność Rocky’ego może być równie życiodajna co wiara w Boga, jak daleko udział w wojnach w Iraku czy Wietnamie może odbić się na psychice weteranów albo jak bardzo żyjemy dziś życiem życiem gwiazd filmowych, a nie swoim własnym. A przy tym pisze ze swadą, prostymi zdaniami, jakby tworząc gotowe scenariusze filmowych nowel.

  Ciekawe, co powiedzieliby Amerykanie, gdyby ktoś przetłumaczył im „Drobinki nieśmiertelności” na american english? Czy uznaliby, że oddają ich ducha, czy są li tylko europejską wizją amerykańskiego stylu życia i przeżywania świata. Na mnie działają, ale… nie byłem nigdy w USA.  Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku


  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najlepsze restauracje w Białymstoku (zdjęcia)

  Najlepsze restauracje w Białymstoku (zdjęcia)

  Najlepsze firmy rekrutują na Podlasiu. Znajdź pracę dla siebie

  Najlepsze firmy rekrutują na Podlasiu. Znajdź pracę dla siebie

  Cyfrowa prenumerata Kuriera Porannego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Kuriera Porannego w świątecznej cenie!

  Mamy pracę dla dziennikarza!

  Mamy pracę dla dziennikarza!