Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Stabro – Masz na imię Camille

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Urodzona 9 czerwca 1987 roku w Warszawie, poetka, autorka opowiadań i powieści biograficznej, eseistka, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwentka Wiedzy o Kulturze oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka e-booka „W domu na polanie” (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2010), arkusza poetyckiego „Jeziora pamięci” (Dom Kultury Praga, Warszawa 2011), tomiku poetyckiego „Kontury istnienia” (Miniatura, Kraków 2012″), powieści biograficznej „Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej” (Bellona, Warszawa 2013), tomiku poetyckiego "Ciała lekkie jak puste walizki" (Miniatura, Kraków, 2015). Publikuje w miesięczniku „Kraków”, piśmie „Topos”. Dwa razy wyróżniona w konkursach literackich.
Urodzona 9 czerwca 1987 roku w Warszawie, poetka, autorka opowiadań i powieści biograficznej, eseistka, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Absolwentka Wiedzy o Kulturze oraz Animacji Kultury na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka e-booka „W domu na polanie” (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2010), arkusza poetyckiego „Jeziora pamięci” (Dom Kultury Praga, Warszawa 2011), tomiku poetyckiego „Kontury istnienia” (Miniatura, Kraków 2012″), powieści biograficznej „Życie listami pisane. Zbeletryzowana opowieść o Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej” (Bellona, Warszawa 2013), tomiku poetyckiego "Ciała lekkie jak puste walizki" (Miniatura, Kraków, 2015). Publikuje w miesięczniku „Kraków”, piśmie „Topos”. Dwa razy wyróżniona w konkursach literackich. Wydawnictwo MG
Genialna rzeźbiarka Camille Claudel i twórca ikonicznego posągu „Myśliciela”, czyli namiętny romans i wielka sztuka splecione w losach mistrza i uczennicy, która z czasem zwariowała. Agnieszka Stabro stara się opisać uczucia, jakie towarzyszyły rzeźbiarce podczas jej trudnego życia.

„Masz na imię Camille” przyjmuje formę rozmowy. Agnieszka Stabro zwraca się do swojej bohaterki „per ty”. I słusznie. Skracając dystans pozwala wczuć się lepiej w emocje, jakie mogły targać dumną dziewczyną. Miała pecha, bo urodziła się za wcześnie, a w dodatku – jako kobieta. Rzeźbiarka podobnie jak aktorka była w mieszczańskim świecie kimś podejrzanym, lepiej już patrzono na pisarzy, szczególnie mężczyzn. Jej zauroczenie pracami Auguste Rodina, błyskawiczna propozycja nieodpłatnej współpracy, wreszcie romans, to idealny scenariusz na melodramat.

Nie ma co ukrywać, Agnieszka Stabro stara się przeniknąć duszę młodej kobiety, zakochanej w dużo starszym geniuszu dłuta, w dodatku nie stroniącym od miłostek i żyjącym od wielu lat z prostą kobietą. Szczęściem uważnie opisuje też prace Camille Claudel. W dodatku starannie wydana książka zawiera zdjęcia najważniejszych rzeźb artystki, zachowane fotografie rodzinne, nawet widok zakładu dla obłąkanych, gdzie trafiła na ponad trzy dekady. Czyż zatem tylko w prawdziwej sztuce jest pierwiastek szaleństwa?

„Masz na imię Camille” przypomina postać wspaniałej rzeźbiarki w nieoczywisty sposób, ważnym elementem są też po raz pierwszy przetłumaczone na polski listy Camille Claudel. Postaci ważnej dla dorobku kultury europejskiej, wręcz światowej.

Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny