białystok
  naszemiasto.pl

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Rozwiń
  białystok
  Zwiń

  Białystok w 1999 roku. Unikalne zdjęcia naszych fotoreporterów

  Trudno uwierzyć, że tak kiedyś wyglądał Białystok. Prawie 20 lat temu wszystko wyglądało zupełnie inaczej!

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc - Dziewczyny chcą się...

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc - Dziewczyny chcą się zabawić. Saga o łódzkich dziewczętach

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc stworzyły obyczajową powieść mocno osadzoną w polskich realiach i polskiej historii. Z łódzkim gettem czasów okupacji, gettem życia w robotniczej biedzie i gettem bycia nastolatkami w czasach przełomu.
  Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym

  Adrianna Michalewska – rówieśniczka swoich literackich bohaterek. Doktor filologii polskiej, lubi antyki i włoską kuchnię. Wychowała się na robotniczym osiedlu. W życiu była sekretarką, pracowała w wytwórni filmowej i w firmie handlowej w Danii. Zawodowo zajmuje się literaturą współczesną, pracuje jako redaktor i recenzent powieści popularnych. Zadebiutowała opowiadaniem w zbiorze „Zaułki zbrodni” w 2011 roku. „Dziewczyny chcą się zabawić” to początek jej pierwszej sagi. Izabela Szolc – pisarka. Autorka kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m. in. „Śmierć w hotelu Haffner” (2015), „Żona rzeźnika” (2013). Opowiadania drukowała również w antologiach i magazynach literackich. Powieści „Martwy punkt” i „Cichy zabójca” zostały wydane przez Prospero Verlag (pod tytułami: "So dunkel die Nacht" oraz „Ein Stiller Mörder”) zyskując uznanie niemieckich krytyków i czytelników. Książka „Żona rzeźnika” została nominowana do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W roku 2016 scenariusz serialu „Niebo” wygrał I edycję NOS TVP w kategorii „wieczorny serial sensacyjny”. ©Wydawnictwo Muza

  Adrianna Michalewska i Izabela Szolc przede wszystkim postawiły na wartką opowieść i splecenie losów dziewcząt z różnych światów. Korzystając z podstawowych kodów polskiej kultury osadzają swoją historię w peerelowskiej szarzyźnie i zakłamaniu. Jest pamiętne picie płynu lugola, obcinanie dziewczynkom włosów po Pierwszej Komunii i już z wolnej Polski – upadki wielkich łódzkich fabryk włókienniczych. Między nimi snują się marzenia kobiet – tych dorosłych – wdów, żon i matek – i tych w dorosłość wkraczających choćby niezaplanowaną ciążą. Ot- samo życie.

  Może tylko to w PRL-u, a później w owej wolnej Polsce momentami przypomina to z sąsiedniego NRD, czyli „życie na podsłuchu”.
  Sprawnie wprowadzony wątek romansu z esbekiem, inwigilacji polskiej inteligencji, donosicielstwa panującemu na uniwersytetach przyprawia momentami o dreszcze. A jest jeszcze jeden wątek – ściśle związany z historią Łodzi podczas okupacji hitlerowskiej. To fantastycznie wymyślone listy z getta opowiadające o poszukiwaniu miłości, szczęścia w nieludzkim czasie. Kiedy na pierwszym planie pojawi się pożydowski pierścionek z diamentem – pamiątka miłości niemożliwej, a może znak pogodzenia się z nieuniknionym losem, łzy same cisną się do oczu. Szczęściem są tez dżinsy marmurki, przeboje Madonny i amatorski zespół muzyczny.

  „Dziewczyny chcą się zabawić” pomyślane jako czterotomowa saga pierwszym tomem wiele obiecują. To lekka obyczajowa powieść, o wartkiej akcji, oddająca rozterki nie tylko kobiecych dusz, a przy tym – bardzo polska.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Wszystkie komentarze (1) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Zamek z polnych kamieni powstał na Podlasiu. Imponująca budowla [FOTO]

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  Wielki Bal Biznesu w Białymstoku. Zobacz, kto przyszedł

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  start.up.press - zgłoś swój biznes lub pomysł [KONKURS]

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.

  Zamieniając kartę kredytową na kredyt odnawialny działasz na własną szkodę.