Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Adam Lang – Sznurek

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Adam Lang to ewenement na polskiej scenie literackiej. Pisze dla chłopców i o chłopcach, co należy do rzadkości w rodzimej literaturze młodzieżowej. Zawojował serca czytelników i krytyków książką Klucze. Jego literacki debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej.
Adam Lang to ewenement na polskiej scenie literackiej. Pisze dla chłopców i o chłopcach, co należy do rzadkości w rodzimej literaturze młodzieżowej. Zawojował serca czytelników i krytyków książką Klucze. Jego literacki debiut był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i trafił na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Wydawnictwo Literackie
Autor ukrywający się pod pseudonimem Adam Lang w powieści „Sznurek” opisuje burzliwe dojrzewanie wiejskiego nastolatka. Pisze o chłopcach i teoretycznie dla chłopców, ale robi to wyjątkowo lekkim piórem i z humorem godnym mistrzów awanturniczej prozy młodzieżowej.

Główny bohater „Sznurka” to zdaje się 18-latek z małej wioski na Podlasiu. Wychowany w toksycznej rodzinie, wśród niebywałego chamstwa i typowo wsiowego bałaganu, „od którego pękają oczy” jak zaśpiewałby Kazik. Główną rozrywką jest znęcanie się starszych chłopaków nad młodszymi, granie na komputerze i – w domyśle – onanizm. Ojciec głównego bohatera jest dręczony przez dziadka, sam gnębi synów, nie stroniąc od używania pasa, starszy brat znęca się nad młodszym – klasyczna polska patologia. Ale jak opisana!

Choćby podwórze. „Plastikowe beczki nie wiadomo po czym, zrzucone byle jak drewno na zimę, dziurawe opony samochodowe, zardzewiałe ramy po rowerach, rozwalający się płot...letnia kuchnia z tak obleśnym lepem na muchy, że nie wiem po co produkują środki wymiotne...”. Skąd my to znamy? Sam główny bohater na swój świat patrzy z taką właśnie ironią. W dodatku Adam Lang stara się tworzyć porównania, jakie wydają mu się odpowiednie do miejsca akcji powieści. Zakochany chłopak leci na dziewczynę jak ”świnia na zlewki”. Kiedy młodzieńcowi zbiera się na filozofowanie porównuje się do… kur, bo są „znacznie szczęśliwsze od niego”. Chodzą „całe dnie gdzie im się podoba” i „żrą co tylko chcą bo poza kogutem nikt się nimi nie interesuje”, zatem mają „milion razy lepiej” niż bohater książki.

Adam Lang śmiało, acz bez wulgarności pisze też o seksualności nastolatków. O pierwszych miłościach, zdradach, nieśmiałości. Do tego dochodzą kontrasty pomiędzy miejską inteligencją i wiejską, ciężko pracującą młodzieżą.

Wydaje się, że mimo „nastoletniego” sznytu „Sznurek” jest całkiem udanym obrazem współczesnych rozterek nastolatków – i tych ze wsi i tych z miasta. W tej książce wieś jawi się jako niemal rajska kraina, skażona prostą przemocą. Miasto to świat, z którego wypływa wyrachowana podłość, zamieniająca się w wyrafinowaną zemstę. Jakby napisał mistrz Janusz Głowacki - „coraz trudniej kochać”.

Katarzyna Bonda na Targach Książki w Białymstoku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny